Wypadanie włosów – kiedy zaczyna się problem? Objawy, przyczyny i leczenie nadmiernej utraty włosów
Lśniące, gęste i mocne włosy to atut, o którym marzy każdy z nas. Niestety wiele osób mierzy się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Przyczyny utraty mogą być różne, od nieprawidłowej pielęgnacji, po przebieg chorób np. o podłożu hormonalnym. Wypadanie włosów czasami bywa powodem długo utrzymującego się stresu. Jakie są więc przyczyny nadmiernego włosów? Kiedy powinniśmy się udać do lekarza? Jakie są sposoby na wypadanie włosów? Odsyłamy do poradnika.
Wypadanie włosów | ||
---|---|---|
Objawy | Przyczyny | Leczenie |
Problem wypadania włosów powstaje, kiedy dziennie tracimy ponad 100 włosów. Wypadanie włosów jest ciągłe i trwa przez wiele tygodni. W rezultacie zauważalne zaczynają być przerzedzenia lub miejsca z widoczną łysiną.
Cechą charakterystyczną przy problemie utraty włosów, jest zahamowanie wzrostu nowych. |
|
|
ZAMÓW DELPOS
ZESTAW KOSMETYKÓW NA WYPADANIE WŁOSÓW KUP TERAZ
Problemu nadmiernego wypadania włosów nie należy bagatelizować. Ten wysyłany przez organizm sygnał może być przyczyną lub objawem choroby. W celu postawienia diagnozy zaleca się wykonanie podstawowych badań krwi i panelu tarczycowego – mówi Marta Bożenda, kosmetolog, w Clinica Cosmetologica.
Wypadanie włosów – czy to jest normalne?
Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem, wynikającym z cyklu życia włosa. Na naszej głowie znajduje się około 150 tysięcy włosów, z czego ponad 100 dziennie wypada. Naturalną przyczyną oprócz obumierania włosów jest przesilenie pór roku, czy nagłe jednorazowe wypadnięcie dużej ilości włosów na skutek osłabienia czy choroby. O ile nie zostaje zachwiany cykl wzrostu nowych włosów, utrata nawet 150 kosmyków dziennie, nie jest podstawą do rozpoczęcia terapii. Problem zaczyna być poważny wtedy, kiedy tracimy włosy przy jednoczesnym zatrzymaniu cyklu wzrostu nowych. Dodatkowo niepokój powinny wzbudzić pojawiające się przerzedzenia lub prześwity łysiny.
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny
Włosy mogą wypadać z różnych powodów. Często zjawisko pojawia się jako skutek nieprawidłowej pielęgnacji i używania zbyt obciążających i przesuszających kosmetyków do stylizacji. Na złą kondycję włosów wpływ ma używanie lokówki, prostownicy lub suszarki z gorącym nawiewem powietrza. Osoby o delikatnym i cienkich włosach, ich utratę mogą zauważyć po częstym spinaniu włosów w bardzo ciasne upięcia. Wpływ na jakość włosów mają również warunki pogodowe – ekspozycja na bardzo ostre słońce, kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie, czy mróz.
Wśród przyczyn powodujących wypadanie włosów wskazuje się ponadto:
- Długo utrzymujący się stres lub nerwica.
- Uboga dieta powodująca niedobór witamin, aminokwasów i składników mineralnych (żelaza, cynku, witaminy A, E, B).
- Niewystarczające nawadnianie organizmu.
- Choroby o podłożu hormonalnym (niedoczynność lub nadczynność tarczycy, choroby jajników).
- Przyjmowanie leków steroidowych.
- Przewlekłe choroby skóry (łupież, łuszczyca, grzybica).
- Menopauza lub ciąża, które powodują zwiększoną produkcję androgenów.
Wypadanie włosów – kiedy i gdzie szukać pomocy?
Wypadanie włosów, tym bardziej, jeśli utrzymuje się przez kilka tygodni to problem, który powinien być konsultowany z lekarzem dermatologiem. Biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia chorób o podłożu hormonalnym, niezbędna może się okazać również konsultacja z endokrynologiem.
W celu postawienia diagnozy pacjent powinien wykonać podstawowe badania krwi, a także przedstawić lekarzowi historię przebytych chorób i przyjmowanych leków. Pomocna w określeniu kondycji włosów i skóry głowy będzie wizyta u trychologa.
Wypadanie włosów – leczenie
Leczenie nadmiernego wypadania włosów ustalane jest indywidualne i zależne od przyczyny. Bardzo często wyeliminowanie czynnika osłabiającego włosy jest wystarczające do poprawy kondycji kosmyków. Zatrzymanie wypadania włosów powinno nastąpić również w momencie wdrożenia leków wspomagających leczenie chorób hormonalnych np. nadczynności tarczycy. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić terapię farmakologiczną działającą bezpośrednio na kondycję cebulek włosowych. Najczęściej specjaliści wskazują środki na bazie minoksydylu, które stosowane miejscowo hamują utratę włosów.
Bardzo ważna w terapii wzmacniania włosów jest odpowiednia, pełnowartościowa dieta, która dostarczy organizmowi składników niezbędnych do budowy kosmyków. Pomocne w terapii przeciw wypadaniu włosów są zabiegi domowe, które pacjent powinien stosować regularnie. Dla poprawy kondycji zaleca się odstawienie obciążających kosmetyków do stylizacji, a przynajmniej używanie ich w minimalnej ilości. Wzmocnienie, odżywienie i regenerację osłabionych włosów przyniesie stosowanie wcierek lub płukanek na bazie ziół lub jasnego piwa. Szczególną poprawę przyniosą wcierki na wypadanie włosów przygotowane z olejków np. czarnuszki i migdałowego.
Wypadanie włosów a pielęgnacja dermokosmetykami Delpos
Codzienna pielęgnacja wypadających włosów to klucz do poprawy kondycji osłabionych kosmyków. Jak więc sprawić, by przyniosła efekty? Należy sięgać po kosmetyki naturalne o bogatym, aktywnym składzie, który pobudzi do regeneracji osłabione cebulki włosów. Kluczowe jest unikanie produktów z chemicznym składem, który niepotrzebnie obciąży osłabione kosmyki.
Formuły polecane przez specjalistów to dermokosmetyki Delpos. W skład zestawu wchodzi:
- szampon na wypadanie włosów,
- płyn na wypadanie włosów do skóry głowy,
- odżywka na wypadanie włosów.
Preparaty na wypadanie włosów Delpos powstały w odpowiedzi na potrzeby osłabionych, zniszczonych i cienkich włosów. Włączone do codziennej pielęgnacji, przynoszą ulgę zarówno kosmykom, jak i skórze głowy.
Problem wypadania włosów pojawił się u mnie, jako skutek ciąży. Moje i tak delikatne włosy, zaczęły się dodatkowo kruszyć i straciły blask. Suche, chropowate nie wyglądały estetycznie. Dermatolog polecił mi dermokosmetyki Delpos. Po 2 miesiącach stosowania włosy przestały wypadać w nadmiernych ilościach i pojawiły się nowe – pisze Pani Agata z Łeby.
Mam cienkie i delikatne włosy, które sprawiają, że jest ich mało. Dodatkowo w wyniku stresu i diety odchudzającej zaczęły wypadać. Zaczęłam zauważać nieestetyczne przerzedzenia. Wówczas z polecenia koleżanki zaczęłam stosować Delpos. Włosy nie tylko przestały wypadać, ale wyraźnie się zagęściły – pisze Pani Joanna z Łomży.
Faktyczna poprawa kondycji włosów następuje dzięki zawartości cennych i wartościowych substancji:
- Ekstraktu z kory chinowej – pobudza porost, stymuluje mikrokrążenie.
- Ekstraktu z miłorzębu japońskiego – odżywia cebulki i wzmacnia włosy.
- Kofeiny – pobudza mikrokrążenie, zatrzymuje wypadanie i stymuluje wzrost nowych kosmyków.
- Ekstraktu z żeń-szenia – poprawia ukrwienie skalpu, dostarcza składników odżywczych i witamin.
- Ekstraktu z arniki górskiej – poprawia mikrokrążenie, nadaje objętości, przeciwdziała przetłuszczaniu.
- Ekstraktu z wąkroty azjatyckiej – dotlenia, przyspiesza porost włosów, wzmacnia.
- Ekstraktu z guarany – zatrzymuje wypadanie włosów, wzmacnia i stymuluje wzrost.
- Olejku z mięty pieprzowej – stymuluje krążenie i pobudza wzrost nowych włosów.
Problem wypadania włosów jest złożony i często wynika z wielu, nakładających się czynników. Naszym celem było stworzenie produktu, który zadziała kompleksowo. Dermokosmetyki Delpos odżywiają i wzmacniają osłabione cebulki włosów, zatrzymując nadmierne wypadanie włosów, a jednocześnie pobudzają je do wzrostu nowych. Zestawu Delpos może używać każdy – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
Bibliografia
1. Jazienicka I., Chodorowska G., Budzyńska J.: Włosy – fizjologia i zaburzenia struktury, Dermatologia Estetyczna, 2006
2. Padlewska K.: Medycyna estetyczna i kosmetologia, PZWL, Warszawa,2014
3. Siemiątkowska J. M., Zakres trychologii kosmetycznej: Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2015
4. Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Wcisło-Dziadecka D., Rogala-Poborska I., Trzmiel D., Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów: Postępy Dermatologiii Alergologii, 2007
5. Sekita-Pilch M., Zielińska K.: Diagnostyka chorób włosów i skóry głowy w praktyce trychologicznej. Mikrokamera w roli głównej,Kosmetologia Estetyczna, 2015
6. Szmurło A.: Łupież – zaburzenie skóry głowy, Aesthetica, 2015
ktos stosowal ten delpos i moze polecic z czystym sumieniem?
Fionka – ja stosuję właśnie drugi miesiąc i widzę efekt w postaci mniej przetłuszczających się włosów, a co za tym idzie – cebulki nie są aż tak osłabione i naprawdę tych włosów o wiele mniej wypada.