Najskuteczniejsze domowe sposoby na łupież pstry

Domowe sposoby na łupież pstry są alternatywną formą walki z tą chorobą. Pomagają złagodzić dokuczliwe objawy łupieżu pstrego oraz powstrzymują jego rozwój. W poniższym artykule zamieściliśmy najlepsze domowe sposoby na łupież pstry, które pozwolą na pokonanie tej dolegliwości.

Domowe sposoby na łupież pstry Właściwości lecznicze Jak stosować?
Soda oczyszczona Nawilża i złuszcza skórę, działa przeciwgrzybiczo i przeciwłojotokowo. Należy wymieszać sodę z niewielką ilością ciepłej wody, aby otrzymać pastę. Następnie masujemy nią zmiany skórne. Po około 5 minutach zmywamy.
Ocet jabłkowy Posiada właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Przywraca równowagę pH skóry. Reguluje aktywność gruczołów łojowych. Likwiduje swędzenie skóry. Przed zastosowaniem rozcieńczamy ocet, mieszając go z wodą w stosunku 1:3. Uzyskany roztwór wmasowujemy w zmiany skórne i pozostawiamy na 10-15 minut. Potem zmywamy. Możemy też wykonać okłady z rozcieńczonego octu jabłkowego – nasączyć nim kawałek gazy i przyłożyć do skóry.
Czosnek Działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Łagodzi uczucie świądu. Wyciskamy świeży czosnek i przykładamy go do zmian skórnych.
Maść z kurkumy Właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, antybakteryjne. Do szklanki wody wsypujemy 4 łyżeczki kurkumy, a następnie całość gotujemy przez 8 minut. Po wystygnięciu powstałą maść wmasowujemy w skórę, a po około 30 minutach całość zmywamy np. podczas brania prysznica.

ZAMÓW PITYVER
SPOSÓB NA ŁUPIEŻ PSTRY KUP TERAZ

Łupież pstry – domowe sposoby z wykorzystaniem łatwo dostępnych produktów

Niektóre domowe sposoby na łupież pstry opierają się na produktach, które są ogólnodostępne. Od lat w walce z różnego rodzaju problemami skórnymi używa się na przykład sody oczyszczonej lub octu jabłkowego. Na łupież pstry może pomóc również czosnek i kurkuma. Dokładniejsze informacje o tych sposobach znajdziesz w powyższej tabeli.

Łupież pstry – leczenie domowe za pomocą dermokosmetyków

Aby pokonać łupież pstry, leczenie domowymi sposobami powinniśmy oprzeć na środkach o właściwościach przeciwgrzybiczych.

Marta Włodarczyk - kosmetologDomowe sposoby na łupież pstry są skuteczne tylko wtedy, gdy likwidują źródło choroby – grzyby z rodzaju Malassezia. Podstawą walki z łupieżem pstrym jest więc stosowanie dobrych szamponów, emulsji oraz płynów o działaniu przeciwgrzybiczym. Jeśli zamienimy na pewien czas swoje dotychczasowe kosmetyki na te specjalistyczne, pozbędziemy się łupieżu pstrego. Szczególnie polecam wybierać dermokosmetyki o naturalnych składach, ze względu na ich lepszą jakość i skuteczniejsze działanie – radzi Marta Urbanowicz, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Jak wybrać dobre kosmetyki do walki z łupieżem pstrym? Należy przede wszystkim sprawdzić ich składy. Niektóre mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne, które mogłyby pogorszyć stan skóry.

verdelab logoDermokosmetyki na łupież pstry nie powinny mieć w składach szkodliwych parabenów, EDTA i SLS-ów. Są to składniki mogące wywoływać reakcje alergiczne oraz zwiększać plamy na skórze. Unikajmy też preparatów zawierających parafinę i silikony, ponieważ zapychają skórę i mogą nasilać problem z łojotokiemmówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Poza tym w dermokosmetykach na łupież pstry, powinno być jak najwięcej substancji naturalnego pochodzenia.

Przykładowo, skuteczny w walce z łupieżem pstrym jest taki składnik, jak:Najskuteczniejsze domowe sposoby na łupież pstry

  • pirokton olaminy – zaburza metabolizm komórek grzybów oraz uszkadza ich błony komórkowe, powodując ich obumieranie. Zapobiega namnażaniu się grzybów.
  • pantenol – posiada właściwości przeciwzapalne i nawilżające. Przyśpiesza regenerację oraz gojenie się ran. Działa łagodząco, koi podrażnioną skórę.
    olejek z paczuli – hamuje rozwój grzybów. Zmniejsza przetłuszczanie się skóry. Przyśpiesza gojenie zmian skórnych.
  • siarczek selenu – posiada silne właściwości przeciwgrzybicze, dokładnie oczyszcza skórę z grzybów i martwego naskórka. Normalizuje proces łuszczenia się skóry, usuwa świąd i zaczerwienienia.
  • naturalna sól Epsom – działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Powstrzymuje łojotok. Jest bogata w magnez i siarkę, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry i włosów.

Powyższe składniki znajdziesz w dermokosmetykach Pityver.

ZAMÓW PITYVER
SPOSÓB NA ŁUPIEŻ PSTRY KUP TERAZ

Dermokosmetyki Pityver – najlepsze domowe sposoby na łupież pstry

Domowe sposoby na łupież pstry, które nie będą wymagały od nas większego nakładu czasu – jak ma to miejsce w przypadku samodzielnie sporządzanych maseczek, past i roztworów, to stosowanie odpowiednich dermokosmetyków. Warto zwrócić uwagę na serię specjalnie dedykowaną problemowi łupieżu pstrego – dermokosmetyki Pityver. Mają one wysoką skuteczność w likwidowaniu oznak łupieżu pstrego. Działając na przyczyny problemu, z powodzeniem ograniczają też ryzyko nawrotów.

Gdy zobaczyłam, że objawy łupieżu pstrego wracają, zaczęłam stosować szampon do włosów Pityver oraz emulsję do ciała i płyn do skóry głowy z tej samej serii. Wyleczyłam łupież pstry w 2 miesiące i co najlepsze – mija rok, a ja nie mam nawrotumówi pani Weronika z Krakowa

Dzięki prostym składom, w których dominują składniki aktywne naturalnego pochodzenia, dermokosmetyki Pityver łagodnie obchodzą się ze skórą, wzmacniając jej zdolności obronne i regenerując uszkodzony naskórek. Opanowują też problem łojotoku.

Źle dobrany szampon na łupież pstry sprawiał, że na mojej skórze głowy pojawiało się jeszcze więcej plam i błyskawicznie się przetłuszczała. Po zmianie szamponu na Pityver z naturalnymi składnikami oraz dołączeniu do tego płynu, zmiany skórne i zaczerwienienia zaczęły ustępować. Włosy dłużej zachowują świeżość i nie muszę już ich myć dwa razy dzienniemówi pan Mariusz z Piotrkowa Trybunalskiego

FAQ

1. Które domowe sposoby na łupież pstry są najlepsze?

Ze względów praktycznych, najlepszym i najwygodniejszym domowym sposobem na łupież pstry jest sięgnięcie po gotowe dermokosmetyki o dobrych składach. Powinny w nich dominować składniki naturalnego pochodzenia, działające na podłoże łupieżu pstrego i łagodzące jego objawy. Takimi właściwościami charakteryzują się dermokosmetyki Pityver, które posiadają silne właściwości przeciwgrzybicze, dlatego też poleca się je w zwalczaniu łupieżu pstrego.

2. Jak często należy sięgać po domowe sposoby na łupież pstry, aby go pokonać?

Wybrany sposób musimy stosować codziennie, aż do ustąpienia objawów choroby. W przypadku dermokosmetyków należy ich używać dwa razy dziennie przez około tydzień. Następnie, dla podtrzymania efektów, raz w tygodniu rano i wieczorem przez okres 2-3 miesięcy.

3. Domowe sposoby na łupież pstry: jak ich używać?

Dermokosmetyki stosuje się tak jak standardowe szampony, płyny i emulsje do ciała, dlatego leczenie łupieżu pstrego z ich użyciem jest proste oraz wygodne. Rekomendowane jest pozostawienie spienionego szamponu na skórze przez 5-10 minut, po czym spłukanie. Po zaaplikowaniu preparatów bez spłukiwania należy odczekać kilka minut, zanim założy się ubranie.

4. Czy domowe sposoby na łupież pstry sprawią, że nie będzie nawrotów choroby?

Stosowanie dermokosmetyków może być dobrą profilaktyką łupieżu pstrego. Zaleca się używać ich jeszcze przez pewien czas po ustąpieniu objawów choroby oraz w okresach zwiększonego ryzyka, np. gdy występuje wzmożona potliwość.


Bibliografia

1. Adamski Z., Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach, 1995
2. Nowicki R., Dermatofitozy praktycznie: zakażenia grzybicze skóry i paznokci podstawy diagnostyki i terapii, 2013
3. Chen T.A., Hill P.B., The biology of Malassezia organisms and their ability to induce immune responses and skin disease, Veterinary Dermatology, 2005
4. Faergmann J., Pityriasis versicolor (tinea versicolor), 1986
5. Baran W., Batycka A., Baran E., Leczenie zakażeń grzybiczych skóry gładkiej, skóry owłosionej głowy, paznokci i błon śluzowych, 2008

4.8/5 - (26 votes)