Przyczyny cellulitu – klucz do jego zwalczenia!

Przyczyny cellulitu są przedmiotem zainteresowania tysięcy kobiet, ale także lekarzy, kosmetologów i naukowców. Zgłębienie przyczyn cellulitu pomaga bowiem zrozumieć sposób, w jaki powstaje ta przypadłość i lepiej na nią odpowiedzieć.

Cellulit – przyczyny jego powstawania są złożone

Główne przyczyny cellulitu leżą w dysfunkcjach na poziomie skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej. Do uruchomienia mechanizmów powstawania pomarańczowej skórki prowadzi wiele różnych czynników, związanych głównie z niezdrowymi nawykami.

W poniższej tabeli prezentujemy najważniejsze przyczyny cellulitu.

Nadmiar tkanki tłuszczowej Tej przyczyny cellulitu dotyczą wszystkie czynniki, które sprzyjają tyciu: brak ruchu, siedzący tryb życia, nadmiar spożywanych kalorii, zaburzenia hormonalne. Tkanka tłuszczowa zaczyna wtedy przerastać, a jej powiększone komórki w niektórych partiach ciała zbijają się w charakterystyczne grudki, wybrzuszające się pod skórą. Im więcej tłuszczu jest w organizmie, tym większe nierówności na skórze się tworzą.
Zaburzenia krążenia Przyczyny cellulitu upatruje się też w słabym krążeniu krwi i limfy. Zaburzenia krążenia mogą być spowodowane małą elastycznością naczyń krwionośnych oraz ich nadmierną przepuszczalnością. Również powiększone komórki tłuszczowe (adipocyty) uciskają drobne naczynia krwionośne i limfatyczne, utrudniając tym samym przepływ krwi i limfy. Powoduje to przechodzenie wody z naczyń do tkanek i powstawanie obrzęków.
Toksyny Nieskuteczne krążenie spowalnia przemianę materii w komórkach i utrudnia spalanie tłuszczu. Tlen i substancje odżywcze trafiają do komórek w zmniejszonych ilościach, a toksyczne metabolity są wolniej usuwane. Kumulujące się w tkance tłuszczowej toksyny prowadzą do rosnącego otłuszczenia ciała i stanowią istotne przyczyny cellulitu.
Spadek gęstości skóry Widoczność cellulitu pogłębiają czynniki powodujące spadek grubości skóry. Na przykład nikotyna wpływa na jej ścieńczenie nawet o 40% względem skóry osób niepalących. Palenie papierosów pogarsza więc jakość skóry, sprawiając, że jest ona mniej elastyczna, gorzej napięta i przez to nierówności na niej są bardziej uwypuklone.

 

Przyczyny cellulitu – klucz do jego zwalczenia!

Przyczyny cellulitu – czy krem na cellulit pomoże je wyeliminować?

Przyczyny cellulitu sugerują, że rozwiązaniem problemu cellulitu jest zmiana stylu życia. Warto przyjrzeć się swojej diecie, zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia i zrezygnować z używek. Efekty wprowadzenia zdrowych nawyków można przyśpieszyć i wzmocnić poprzez zastosowanie skutecznych preparatów na cellulit. Będzie to nie tylko dodatkową motywacją dla kontynuowania zdrowych nawyków, ale też prawdziwą pomocą w walce z pomarańczową skórką.

Milena Nalbandian - kosmetologPowinno się wybierać takie kremy na cellulit, które pomogą osiągnąć pożądane efekty, oddziałując na podłoże cellulitu. Dobrze więc, aby kremy antycellulitowe bazowały na składnikach pochodzenia naturalnego, które bardzo skutecznie rozwiązują problemy z mikrokrążeniem, zatrzymywaniem toksyn i nadprogramową tkanką tłuszczową. Unikajmy natomiast kremów z silikonami i olejami mineralnymi, ponieważ nie posiadają działania redukującego cellulit, za to blokują wchłanianie innych składników aktywnychmówi Milena Nalbandian z Clinica Cosmetologica

Poniżej prezentujemy najskuteczniejsze naturalne składniki, których warto szukać na etykietach kremów przeciwko cellulitowi:

  • kofeina – przyspiesza metabolizm komórek, pobudza rozkład tłuszczów i zapobiega ich odkładaniu. Usprawnia mikrokrążenie, usuwając nadmiar wody z organizmu. Pozostawia skórę gładką, napiętą i sprężystą.
  • ekstrakt z zielonej herbaty – stymuluje mikrokrążenie, co rzutuje na lepsze odżywienie i regenerację komórek skóry. Wpływa pobudzająco na metabolizm komórek tłuszczowych. Skutecznie reguluje gospodarkę wodną i detoksykuje. Nawilża i wygładza skórę.
  • ekstrakt z bluszczu – poprawia krążenie krwi i limfy, uszczelnia naczynia krwionośne i tym samym zapobiega powstawaniu obrzęków. Wspomaga metabolizm i przyspiesza spalanie grudek tłuszczu oraz usuwanie toksyn. Intensywnie ujędrnia skórę, pobudzając syntezę kolagenu i elastyny.
  • ekstrakt z zielonej kawy – ma bardzo skuteczne działanie w walce z cellulitem. Rozbija podskórną tkankę tłuszczową i likwiduje zastoje limfy. Nadaje skórze większą sprężystość i lepsze napięcie.

verdelab logoW kremach na cellulit, tak jak i we wszystkich kosmetykach, unikajmy sztucznych chemicznych konserwantów i emulgatorów, jak parabeny, EDTA i PEGi. W dłuższej perspektywie pogarszają one kondycję skóry, mogą też wywierać negatywny wpływ na nasze zdrowiemówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Kremy działające na przyczyny cellulitu – Sinial, Vialise, Vialise Lifting Effects, Nolicell, Onshea

Jak znaleźć kremy z dobrymi, naturalnymi składami? Nie jest to trudne, wystarczy przeanalizować etykiety produktów. Jako przykłady posłużą nam kremy Sinial, Vialise, Vialise Lifting Effects, Nolicell, Onshea. Ich wspólną cechą jest wysoko skoncentrowana zawartość składników aktywnych naturalnego pochodzenia.

Komponenty te zostały starannie dobrane, aby odpowiedzieć na wszystkie przyczyny cellulitu:

Krem/składniki Sinial Vialise Vialise Lifting Effects Nolicell Onshea
Lipolityczne kofeina,
ekstrakt z guarany
kofeina,
ekstrakt z bylicy bożego drzewka
kofeina,
ekstrakt z bylicy bożego drzewka
kofeina,
olej z alg fucus
kofeina,
ekstrakt z zielonej herbaty
Poprawiające mikrokrążenie ekstrakt z ruszczyka,
rutyna
ekstrakt z ruszczyka,
rutyna
ekstrakt z guarany,
ekstrakt z eleuterokoka kolczystego
ekstrakt z zielonej kawy,
ekstrakt z miłorzębu
ekstrakt z arniki,
ekstrakt z ruszczyka
Detoksykujące ekstrakt z alg,
ekstrakt z kasztanowca
wyciągi z alg,
ekstrakt z kasztanowca
ekstrakt z topoli czarnej,
ekstrakt z alg
ekstrakt z zielonej herbaty,
ekstrakt z kasztanowca
ekstrakt z miłorzębu,
ekstrakt z kasztanowca
Stymulujące syntezę kolagenu i ujędrniające ekstrakt z bluszczu,
kwas askorbinowy
ekstrakt z bluszczu,
kwas askorbinowy
ekstrakt z bluszczu,
ekstrakt z lawendy wąskolistnej
ekstrakt z bluszczu,
witamina E
ekstrakt z bluszczu,
niacynamid

Dzięki kremowi Sinial, na moim ciele nie ma obecnie ani grama cellulitu. Wcześniej wstydziłam się wyjść w stroju kąpielowym na plażę, teraz czuję się świetnie w swoim ciele  mówi pani Wiktoria z Kołobrzegu

We wspomnianych kremach nie znajdziemy żadnych substancji, które mogłyby zaszkodzić – są wolne od parabenów, PEG-ów, EDTA, syntetycznych barwników, silikonów i olei mineralnych.

Dużo czytałam na temat składu kosmetyków i przestałam stosować te, które mają składniki sztuczne. W walce z cellulitem stawiam na naturalne substancje. Już po miesiącu stosowania kremu Onshea i regularnych treningach mój cellulit znikł! mówi pani Katarzyna z Katowic

Zaopatrując się w dobry krem antycellulitowy, który działa na przyczyny cellulitu, mamy ogromne szanse na jego pokonanie. Musimy tylko używać go regularnie.

Przyznam, że mam problem z codziennym stosowaniem kremów, bo nie lubię czekać, aż się wchłoną i tego uczucia oblepienia, które potrafią stworzyć na skórze. Z rezerwą podeszłam więc do wypróbowania kremu na cellulit Nolicell, którym zachwycała się moja przyjaciółka. Ku mojemu zaskoczeniu, krem bardzo szybko wniknął w skórę, nie pozostawiając na niej klejącej warstwy. Zdecydowałam się na kupno i mój cellulit faktycznie stał się mniejszy – mówi pani Elwira z Łodzi

Kiedy zacząć zwalczać przyczyny cellulitu?

Jeśli zaczniemy przeciwdziałać przyczynom cellulitu, gdy pomarańczowa skórka nie jest bardzo zaawansowana, szybciej odzyskamy gładką skórę. Pierwsze objawy cellulitu mogą pojawić się już w okresie dojrzewania.

W mojej rodzinie kobiety mają skłonność do cellulitu. Wiedząc o tym, zaczęłam stosować naturalne kremy na cellulit już jako nastolatka i stosuję je do dzisiaj. Teraz mam Vialise Lifting Effects, po którym moja skóra jest bardzo ładnie wyrównana, a cellulit w ogóle niewidocznymówi pani Anna z Tarnowa

Warto zacząć terapię antycellulitową szybko, jeszcze zanim guzki tłuszczowe ulegną zwłóknieniu, a cellulit utrwaleniu. Inaczej konieczne będzie zastosowanie dodatkowych rozwiązań – jak specjalistyczne zabiegi.

FAQ

1. Jak zwalczać przyczyny cellulitu?

Przyczyny cellulitu w większości są związane z niezdrowym trybem życia. Konieczne jest więc przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, unikanie używek oraz regularna aktywność fizyczna. Do codziennej pielęgnacji warto też wprowadzić kremy antycellulitowe ze skutecznymi składnikami aktywnymi, które wspomogą usuwanie pomarańczowej skórki. Liczne składniki aktywne naturalnego pochodzenia o działaniu antycellulitowym można znaleźć w kremach Sinial, Vialise, Vialise Lifting Effects, Nolicell i Onshea.

2. Jakie są przyczyny cellulitu?

Główne przyczyny cellulitu to zaburzenia mikrokrążenia, nadmiar tkanki tłuszczowej i toksyn w organizmie, wiotczenie skóry. Sprzyja im nadwaga, siedzący tryb życia, zaburzenia hormonalne oraz palenie papierosów. Poza zmianą trybu życia, dobrze jest przeciwdziałać cellulitowi poprzez stosowanie odpowiednich kremów.

3. Co zrobić, jeśli nie znamy dokładnej przyczyny cellulitu?

Niezależnie od przyczyny, warto stosować na cellulit naturalne kremy bogate w składniki aktywne, za to nieposiadające szkodliwych konserwantów i emulgatorów (parabenów, EDTA, PEG-ów).

4. Jakie składniki w kremach zwalczają przyczyny cellulitu?

Na cellulit bardzo dobrze działają składniki aktywne pochodzenia naturalnego, takie jak ekstrakty z zielonej herbaty, bluszczu i z zielonej kawy, a także kofeina.


Bibliografia

1. Lonczak A., Cellulit – leczenie i profilaktyka, 2011
2. Lydie Raisin, Pokonać cellulit. Wiedza i życie, 2002
3. Kołodziejska J, Mundzik E, Godlewska M, Receptura kosmetyku o działaniu antycellulitowym z ekstraktem z bluszczu, 2014
4. Rucińska M., Kosmetyki redukujące cellulit – analiza porównawcza receptur wybranych produktów, 2014
5. Błaszczyk-Kostanecka M, Wolska H, Dermatologia w praktyce, 2006

Rate this post