Krem nawilżający z filtrem – wybierz najlepszy!

Krem nawilżający z filtrem jako niezbędny element pielęgnacji skóry atopowej? Dokładnie tak radzą specjaliści. Obawiając się reakcji alergicznych nie warto chować się przed słońcem. Odpowiednio dobrany kosmetyk nie tylko ochroni przed podrażnieniami, ale poprawi stan skóry, dogłębnie ją nawilżając. Jednak jak to zrobić? Zanim dokonamy zakupu, warto zdobyć trochę wiedzy. Zacznijmy od rozszyfrowania oznaczeń, które znajdziemy na każdym opakowaniu. 

Oznaczenie Wyjaśnienie
SPF Sun protection factor – wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Określa ile czasu dłużej możemy pozostać na słońcu do momentu wystąpienia oparzenia. Oznacza ochronę przed promieniowaniem UVB. Im wyższy, tym wyższa ochrona.
UVB Fale średniej długości. Stanowią 5% promieni UV (ultrafioletowych) docierających do Ziemi. Są odpowiedzialne za powstawanie poparzeń i opalenizny. Syntezują w naszym ciele witaminę D.
UVA Najdłuższe fale. Stanowią 95% promieni UV (ultrafioletowych) docierających do Ziemi, przez cały rok, bez względu na pogodę. Wnikają głębiej niż UVB. Nie opalają, ale są odpowiedzialne za niszczenie kolagenu w skórze, powstawanie przebarwień, alergie słoneczne, nowotwory skóry.
PPD Persistent Pigmentation Darkening, czyli Trwałe Przyciemnianie. Oznacza ochronę przed promieniowaniem UVA. Im wyższy, tym wyższa ochrona.

Jakie są zalety kremu nawilżającego z filtrem?

Krem nawilżający z filtrem to ochrona przeciwsłoneczna i odżywienie skóry w jednym. Promieniowanie szkodzi nam na wiele sposób: może wywołać poparzenia, reakcje alergiczne, nowotwory skórne, przyspiesza starzenie. Dodatkowo  wysusza skórę, co w przypadku AZS jest szczególnie uciążliwie. Tutaj rozwiązaniem jest właśnie filtr z dodatkiem substancji nawilżających. Jest to również bardzo wygodne rozwiązanie, bo zamiast dwóch różnych kremów wystarczy nam jeden.

Karolina Formela - kosmetologZ moich doświadczeń klienci i klientki często nie wiedzą jak wybrać dla siebie ochronę przeciwsłoneczną, zwłaszcza gdy borykają się z AZS. Niestety, ale wystawiając się na słońce zwiększamy ryzyko wystąpienia alergii słonecznych. Jednak ważna jest nie tylko wysokość filtra, ale też ukojenie suchej, swędzącej skóry. Według mnie podstawą jest właśnie dodatek składników silnie nawilżających, które przyniosą jej ulgęKarolina Formela, kosmetolog

Krem nawilżający z filtremRodzaje filtrów

Krem nawilżający z filtrem będzie różnie działał także ze względu na rodzaj zastosowanych filtrów. Rozróżniamy te mineralne i chemiczne. Początkowo na rynku znajdowały się tylko te chemiczne (pochłaniające promieniowanie), z czasem część została uznana za szkodliwe (np. PABA) i wycofane. Ponieważ wciąż budzą kontrowersje, coraz popularniejsze są filtry mineralne (odbijające promieniowanie). Jeśli chodzi o skuteczność, szczególnie polecane są kosmetyki zawierające zarówno filtry mineralne jak i chemiczne.

Krem nawilżający z filtrem - jaki wybrać?

Kremy nawilżające z filtrem znajdziemy w każdej aptece i drogerii. Taki wybór może przytłaczać. Znamy już  ogólne zalety stosowania filtrów, ich rodzaje i oznaczenia na opakowaniach. Sprawdźmy więc jakie składniki pomogą nawilżyć skórę suchą i z AZS, a a jakie mogą nam zaszkodzić.

Składniki pożądane:

  • Ceramidy – różnorodne związki z grupy lipidów, znajdują się w warstwie rogowej naskórka. Wypełniają przestrzenie między komórkami, chroniąc skórę przed utartą wilgoci. Sprawdzą się u osób z AZS, ale też z łuszczycą, trądzikiem.
  • Emolienty – naturalne jak np. olej lniany lub masło shea, masło kakaowe.
  • Niancynamid – inaczej witamina B3. Wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, pomaga w tworzeniu ceramidów i lipidów.

Składniki, których lepiej unikać:

  • parafina, silikony, wazelina - tworzą warstwę ochronną, która utrudnia przenikanie substancji aktywnych do skóry a także może doprowadzić do rozwinięcia bakteryjnych stanów zapalnych
  • parabeny, konserwanty, sztuczne barwniki i zapachy – mogą wywołać reakcje alergiczne

Krem nawilżający z filtrem - stosowanie

Krem nawilżający z filtrem warto stosować nie tylko latem i na plaży. Na szkodliwe działanie promieni UV, zwłaszcza UVA jesteśmy narażeni cały rok. Zabezpieczać należy się bez względu na wiek, już od wczesnego dzieciństwa. Zaletą takiego podejścia będzie nie tylko ochrona przed promieniowaniem i nowotworami, ale też gładka, nawilżona skóra bez przebarwień. Krem nakładamy codziennie rano i w zależności od sytuacji powtarzamy aplikację w ciągu dnia nawet kilka razy. Pamiętajmy o tym zwłaszcza w trakcie długiego przebywania na intensywnym słońcu czy po kąpieli w wodzie (nawet jeśli kosmetyki jest wodoodporny). Natomiast krem stosowany regularnie, niezależnie od pory roku i pogody, opóźni proces starzenia.

opinia-ikonkaKremu nawilżającego z filtrem używam codziennie, od kiedy pamiętam. Namówiłam też do tego mamę i siostrę. Już po kilku tygodniach  zauważyły zmniejszenie przebarwień oraz lepsze nawilżenie skóry. Jednocześnie jest to bardzo wygodne, bo czekamy na wchłonięcie tylko jednego kosmetyku i można robić makijaż.Karolina, studentka kosmetologii.

opinia-ikonkaNie wyobrażam sobie porannej pielęgnacji bez kremu z filtrem, a ponieważ mam skórę suchą, zwracam uwagę na obecność substancji nawilżających. Przy regularnym stosowaniu zauważyłam, że zmniejszyły się przebarwienia a moja skóra jest bardziej miękka i elastycznaWeronika z Krakowa.

Krem nawilżający z filtrem -  wybór wysokości SPF

Krem nawilżający z filtrem i wysokość SPF należy dobrać do okazji np. czy wybieramy się na górską wycieczkę czy może chcemy się zabezpieczyć w drodze do pracy w średni pochmurny dzień. Równie ważny jest odcień i skłonności do poparzeń naszej skóry. Osoby o naturalnie ciemniejszej karnacji, z małą skłonnością do poparzeń, mogą wybrać niższy filtr.

Kierujemy się przy tym ogólnymi wytycznymi:

  • niska ochrona – do 10 SPF
  • średnia ochrona – 15-25 SPF
  • wysoka ochrona – powyżej 30 SPF

Podsumowanie

Krem nawilżający z filtrem to podstawa pielęgnacji każdej cery. By mieć pewność, że wybrany przez nas produkt faktycznie nas ochroni, zwracajmy uwagę na wysokość ochrony SPF i PPD. Jeśli nasza skóra jest atopowa, bardzo dobrze sprawdzi się kosmetyk intensywnie nawilżający. Szukajmy więc w składzie składników aktywnych, które pomogą zatrzymać wilgoć w skórze. Pamiętajmy też, by nałożyć odpowiednią ilość kosmetyku a w razie potrzeby ponowić aplikację. W ten sposób nasza skóra będzie bezpieczna i zadbana.

FAQ

1. Używam podkładu z filtrem. Czy to wystarczy?

Niestety nie. Zazwyczaj nie nakładamy go w takiej ilości, by zapewnić sobie ochronę. Warto też pamiętać, że krem nawilżający z filtrem, o naturalnym składzie wpłynie dobroczynnie na skórę z AZS. Odżywi ją, wygładzi, przyniesie ulgę. Nie warto więc pomijać tego etapu, chociaż oczywiście podkład z dodatkową ochroną nam nie zaszkodzi.

2. Czy krem z filtrem należy ponownie nakładać w ciągu dnia?

Jeśli nakładamy go pod makijaż i nie przebywamy dużo na zewnątrz nie jest to konieczne. W przypadku intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne, np. na plaży czy górskiej wycieczce, należy to robić nawet co 2-3 godziny. Krem nawilżający z filtrem i naturalnym składem, będzie stanowił barierę ochronną dla wrażliwej, atopowej skóry.

3. W jakiej kolejności nakładamy krem z filtrem?

Jako ostatni element pielęgnacji lub pod makijaż. Jeśli decydujemy się na krem nawilżający z filtrem możemy go nałożyć na serum/esencję lub od razu na oczyszczoną skórę. W tym drugim przypadku upewnijmy się, że krem zawiera aktywne substancje pochodzenia naturalnego, które przyniosą ulgę suchej i swędzącej skórze z AZS.


Bibliografia

1. Park C.S., Yang K.M., Kim M.L., Functional properties of medicinal plant extracts, 2006
2. Fraser E., Ucieczka od zmarszczek, 2006
3. Cho EA., Cho EH., Choi SJ., Park KH., Kim SY., Jeong YJ., Ku CS., Ha BJ., Jang, DI., Chae HJ., Screening of Anti-wrinkle Resource from Herbal Medicinal Extracts and Stability Test of Its Cosmetic Products, 2011

Rate this post