Olejek kokosowy

Olejek kokosowy szturmem wdarł się do naszej kuchni i kosmetyczki. To jadalny olej pozyskiwany z kopry, twardego miąższu palmy kokosowej. Ma postać masła, ale już pod wpływem temperatury ciała – ogrzany w dłoniach – rozpuszcza się do postaci ciekłej, dzięki czemu jest wygodny w aplikacji. Warto się dowiedzieć, jakie ma właściwości i zastosowania.

Olej kokosowyOlej kokosowy nierafinowany

Olej kokosowy można dostać w dwóch postaciach: jako olej kokosowy nieratyfikowany i ratyfikowany. Pierwszy ma lepsze właściwości zdrowotne, bowiem ratyfikacja, czyli proces chemicznej obróbki oleju, pozbawia go wielu cennych związków. Olej ratyfikowany z kolei przyjemniej pachnie, jest klarowniejszy i lepiej smakuje – nadaje się do smażenia.

Olejek kokosowy – właściwości

Olej kokosowy zawiera:

  • kwasy nasycone: laurynowy, palmitynowy, kaprylowy, stearynowy – 92%
  • kwasów nienasycone: oleinowy, linolowy – 8%,
  • witaminy: B2, B6, B9, C i E,
  • żelazo, potas, fosfor, wapń, magnez i jod .

Ma doskonałe właściwości:

  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwzapalne (kwas laurynowy)
  • natłuszczające,
  • nawilżające
  • fotoprotekcyjne SPF10
  • termogeniczne.

Choć w przewadze są nasycone kwasy tłuszczowe, fakt, że są to kwasy średniołańcuchowe sprawia, że są one lepiej wchłaniane – przez żyłę wrotną wątroby, co powoduje, że olej kokosowy ma korzystny dla zdrowia profil. Olejek kokosowy jest niskokaloryczny, dlatego najbardziej znany jest ze swoich właściwości odchudzających, ponieważ występujące w nim trójglicerydy średniołańcuchowe nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, lecz od razu zamieniane są na energię. Ponad to olejek kokosowy zwiększa samo tempo metabolizmu. Jest także niezwykle sycący, dlatego spożywa się mniejsze ilości pożywienia. Z tego samego powodu olejek kokosowy chroni przed chorobami żył, udarem i zawałem, i cukrzycą. Jednakże ma niekorzystny wpływ dla osób zagrożonych miażdżycą, ponieważ podnosi cholesterol LDL.

Olejek kokosowy – zastosowanie kosmetyczne

Oczyszczające właściwości olejku kokosowego wykorzystuje się w zabiegu płukania ust olejem. Ma on na celu usunąć z jamy ustnej bakterie nierozpuszczalne w wodzie. Olej kokosowy wybiela także zęby i regeneruje dziąsła. Zawarty w nim kwas laurowy działa przeciwpróchniczo.

Olej kokosowy można stosować jako naturalny balsam do ciała, zwłaszcza na jego najsuchsze partie: stopy i łokcie. Polecany jest zwłaszcza przy grzybicy stóp. Sprawdza się także w roli naturalnego, ochronnego kremu do rąk.

Olej kokosowy na włosy

W pielęgnacji olej kokosowy sprawdzą się najlepiej w pielęgnacji włosów. Jego SPF sprawia, że doskonale nadaje się do ochrony włosów przed słońcem latem. Olej kokosowy jest emolientem, który chroni włosy przed utratą wilgoci z łodyg, dzięki czemu poprawia nawilżenie i elastyczność włosów, co chroni je przed rozdwajaniem. Olej kokosowy domyka łuskę włosową, co wygładza włosy i zapewnia im sypkość. Polecany jest do włosów niskoporowatych, bo zapewnia puszystość. Z tych samych powodów odradza się go z kolei włosom średnioporowatym.

Olejek kokosowy – podsumowanie informacji

Olej kokosowy wykorzystuje się w przemyśle spożywczym i kosmetycznie. Sprawdza się w pielęgnacji jamy ustnej i włosów oraz w pielęgnacji skóry suchej. Może być stosowany samodzielnie lub jako składnik preparatów kosmetycznych. To produkt w pełni naturalny, delikatny i bezpieczny. Ma także doskonałe właściwości odchudzające.


Bibliografia:

1. Zielińska A, Nowak I. Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce. Chemik 2014; 68(2):103-10
2. Bojarewicz H, Woźniak B. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę. Probl High Epidemiol 2008; 89(4):471-5
3. Zielińska A, Nowak I. Tokoferole i tokotrienole jako witamina E. Chemik 2014; 68(7):585-91
4. Wszołek K, Piotrowska A. Polifenole roślinne w kosmetologii. Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki. Wyd Nauk TYGIEL, Lublin 2018; 69-78
5. Ali SM, Yosipovitch G. Skin pH: from basic science to basic skin care. Acta Derm Venereol 2013; 93(3):261-7
6. Arct J, Pytkowska K. Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej. Cosmetol Today 2009; (3):34-7

5/5 - (7 votes)