Olej jojoba
Olej jojoba jest jednym z wartościowszych olei roślinnych, ponieważ ma stosunkowo niską komedogenność. To znaczy, że nie zatyka ujść gruczołów łojowych, porów, więc z powodzeniem może być stosowany przez posiadaczy skóry tłustej. Jojoba, jako jedyna roślina, wytwarza płynne estry woskowe, które są identyczne jak estry wydzielane przez ludzkie gruczoły łojowe – składem przypominają sebum. Jakie właściwości kryje w sobie ten płynny wosk i w przypadku jakich problemów skórnych warto go stosować?
Olej jojoba – co to
Olej jojoba (czyt. żożoba) to surowiec wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Pozyskuje się go z simondsji kalifornijskiej, krzewu, który zaaklimatyzował się w warunkach półpustynnych. Ma złocisty kolor i orzechowy zapach.
Olej jojoba budują:
- kwasy tłuszczowe: eikozenowy, erukowy, oleinowy, palmitynowy,
- sterole i stanole z grupy alkoholi estrowych.
Olej jojoba – właściwości
Skład oleju jojoba sprawia, że ma on silne właściwości:
- przeciwzapalne,
- przeciwtrądzikowe,
- przeciwdrobnoustrojowe,
- antyoksydacyjne,
- przeciwłupieżowe.
Olej jojoba na twarz
Olej jojoba wolno się psuje, dlatego w kosmetykach, oprócz funkcji czysto pielęgnacyjnych, pełni rolę stabilizatora, a jego oleistość sprawia, że jest też doskonałym nośnikiem innych substancji czynnych. Jest składnikiem bazowym kremów do twarzy. Przenika przez warstwę rogową skóry i uzupełnia cement międzykomórkowy, dzięki czemu wzmacnia barierę ochronną skóry i jej zdolność do stawiania oporu niekorzystnym czynnikom zewnętrznym. Biozgodność z sebum ogranicza naturalną potrzebę skóry do produkowania łoju, a fakt, że olej jojoba zapobiega także rogowaceniu naskórka, sprawiają, że powstaje mniej zaskórników. Z kolei właściwości przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe zapobiegają tworzeniu się ropnych zmian zapalnych. Jest więc idealnym olejem dla skór problematycznych, trądzikowych, tłustych. Estry sprawiają, że jest dobrze tolerowany – jest jednym z bezpieczniejszych olei i może być stosowany przez osoby ze skórą wrażliwą, dzieci i kobiety w ciąży.
Olej jojoba na włosy
Emolientacyjne właściwości oleju jojoba sprawiają, że to także doskonały surowiec do pielęgnacji włosów, szczególnie wyskoporowatych, z rozchyloną łuską, cienkich i delikatnych oraz uszkodzonych. Zmiękcza włosy oraz zapobiega ich rozdwajaniu. Hamuje także produkcję sebum przez, dlatego skóra głowy mniej się przetłuszcza, a włosy dłużej pozostają świeże i puszyste. Olej jojoba ogranicza także łupież, ponieważ zwalcza drobnoustroje.
Jak stosować olej jojoba?
Olej jojoba można stosować na dwa sposoby:
- nakładać bezpośrednio na twarz: jako pierwszy kosmetyk pielęgnacyjny w wieloetapowej pielęgnacji twarzy, do usuwania makijażu olejami, do masażu twarzy jako bazę dającą poślizg
- jako dodatek wzbogacający inne kosmetyki – wystarczy kilka kropli
Olejek jojoba – podsumowanie
Olej jojoba to doskonały olej roślinny idealnie sprawdzający się do pielęgnacji skór nadprodukujących sebum. Jest bezpieczny, delikatny i bardzo dobrze tolerowany przez skórę, dlatego mogą go stosować dzieci i kobiety w ciąży. Uszczelnia barierę hydrolipidową, nie prowadząc przy tym do zatykania porów, co sprawia, że skóra jest odpowiednio nawilżona, miękka i gładka.
Bibliografia
1. Zielińska A., Nowak I., „Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce”, Chemik, 2014, 68, 103-110
2. Pietraszewska O., „Oleje roślinne w pielęgnacji skóry – wszystko, co warto wiedzieć na ich temat”. https://makehappyday.com/oleje-roslinne-w-pielegnacji-skory/, data dostępu: 05.12.2020 8.
3. Czerwonka W., Puchalska D., Lipińska M., Habrar A., „Mechanizmy i metody przenikania substancji czynnych przez barierę lipidową skóry”, Kosmetologia Estetyczna, 2018,7, 667- 670. 2. Kołodziejczyk A., „Kosmetologia”, PZWL, 2019,1, 72-105
olej jojoba uwielbiam nakładać na włosy i na usta.. ogólnie na skórę.. super on nawilża 🙂
Dodaję kilka kropel do np. balsamów czy kremów.
Ogólnie olej jojoba jest super przeciwzapalny.