Przebarwienia na skórze – jak powstają?
Przebarwienia na skórze mogą być defektem kosmetycznym, dlatego większość osób szuka sposobów na ich zlikwidowanie. Co warto wiedzieć o powstawaniu przebarwień, aby skutecznie im zapobiegać? Wiele cennych informacji znajdziesz w poniższym artykule.
Przebarwienia na skórze – czym w ogóle są?
Przebarwienia na skórze przybierają postać białych, czerwonych bądź brązowych plam, pojawiających się w dowolnym obszarze ciała. Największy problem stanowią, gdy występują na twarzy lub w innych odsłoniętych miejscach. W większości przypadków przebarwienia są problemem nabytym, a więc wywołanym przez czynniki zewnętrzne – szczególnie przez działanie promieni słonecznych. Skłonność do ich powstawania bywa też jednak genetyczna, na przykład w przypadku piegów mamy do czynienia z dziedziczeniem autosomalnym dominującym. Warto wiedzieć, że przebarwienia skóry mogą być pierwszą oznaką problemów ze zdrowiem, dlatego też rozpoznanie ich przyczyny jest pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać.
O jakich problemach zdrowotnych mogą świadczyć przebarwienia pojawiające się w konkretnych miejscach na ciele?
przebarwienia na nogach |
|
przebarwienia na dłoniach |
|
przebarwienia pod pachami |
|
przebarwienia pod oczami (w postaci sińców) |
|
SEVOLIUM
WYBIERZ SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW!
Przebarwienia na skórze – co je powoduje?
Przebarwienia na skórze mogą wynikać z oddziaływania wielu różnych czynników:
- promieniowania ultrafioletowego,
- zmian hormonalnych w okresie ciąży i laktacji,
- starzenia organizmu (z wiekiem mogą pojawić się przebarwienia na dłoniach, określane jako plamy starcze)
- stosowania kosmetyków, zwłaszcza mocno perfumowanych,
- zaburzeń czynnościowych narządów i układów wewnętrznych: (układu trawiennego, wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek),
- zażywania niektórych leków: tetracyklin, sulfonamidów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu),
- chorób układu hormonalnego,
- predyspozycji genetycznych.
Jeśli chodzi o mechanizm powstawania przebarwień, to przeważnie są konsekwencją nadmiernej produkcji melaniny. Niekiedy jednak są spowodowane odkładaniem się w skórze metabolitów leków.
Przebarwienia na skórze – rodzaje
Przebarwienia na twarzy możemy podzielić na kilka różnych rodzajów.
- Piegi – drobne, punktowe i zwykle gęsto rozsiane na skórze plamki. Są dziedziczone i dotyczą osób o jasnej karnacji oraz rudych lub jasnych włosach. Wystawianie twarzy na światło słoneczne może spowodować, że piegów będzie więcej i staną się ciemniejsze.
- Melasma (ostuda) – wyraźne, brązowe przebarwienia na czole i policzkach. Główną rolę w ich powstawaniu odgrywają hormony i słońce, dlatego są to zmiany dotyczące przede wszystkim kobiet. To typowe przebarwienia w ciąży, ale mogą pojawić się również na skutek zażywania preparatów hormonalnych i antykoncepcyjnych.
- Plamy soczewicowate – przypominają ziarna soczewicy, są okrągłe lub owalne i ostro odgraniczone od otaczającej je skóry. Mogą to być przebarwienia posłoneczne, powstałe w wyniku długotrwałego opalania, lub zmiany będące wynikiem naturalnego starzenia się skóry.
- Przebarwienia pozapalne – powstają na skutek stanów zapalnych towarzyszących chorobom lub uszkodzeniom skóry. Są to na przykład przebarwienia po trądziku.
Przebarwienia na skórze – sposoby na ich usunięcie
Walkę z przebarwieniami skóry warto zacząć od wizyty u lekarza, który ustali, czy nie mają one poważniejszego podłoża. Po rozpoznaniu przyczyny, dermatolog dobierze najodpowiedniejsze rozwiązanie. Może na przykład zalecić stosowanie preparatów z substancjami rozjaśniającymi – np. z hydrochinonem, kwasem azelainowym, witaminą C.
W przypadku braku efektu, specjalista może zaproponować profesjonalne zabiegi, jak np.:
- laserowe usuwanie przebarwień – to jedna ze skuteczniejszych metod, sprawdzająca się na większość przebarwień. Popularnym laserem jest Palomar Emerge. Wysyła mikrowiązki światła, wywołując w ten sposób mikrouszkodzenia, pobudzające skórę do odnowy,
- peeling kwasami – zabieg polecany na różne przebarwienia na twarzy: po trądziku, po opalaniu czy te będące skutkiem starzenia. Kwasy łatwo przenikają naskórek, pobudzając skórę do odnowy. Działają również hamująco na syntezę melaniny, dzięki czemu zapobiegają nowym przebarwieniom. Zwykle stosowane są następujące kwasy: glikolowy, migdałowy, salicylowy i pirogronowy,
- mikrodermabrazję – jest to kontrolowane ścieranie górnych warstw naskórka. Pozwala na usunięcie płytko umiejscowionych przebarwień,
- mezoterapię igłową – za pomocą igieł do skóry wprowadzane są substancje o działaniu depigmentacyjnym, powodujące wyrównanie kolorytu skóry,
- Dermapen – w tym zabiegu skóra mobilizowana jest do regeneracji poprzez liczne mikronakłucia, jak również dostarczenie określonych substancji aktywnych.
Główną zaletą zastosowania zabiegów na przebarwienia jest to, że pomagają one nie tylko usunąć przebarwienia, ale powodują też, że skóra staje się bardziej nawilżona, nasycona substancjami odżywczymi oraz odmłodzona.
Sprawdź jak usunąć przebarwienia po trądziku
Aby leczenie przebarwień odbyło się bez zbędnych problemów, warto pamiętać o trzech podstawowych wskazówkach:
- Po pierwsze, należy ograniczać do maksimum przebywanie na słońcu i stosować kremy z wysokim filtrem SPF.
- Po drugie, nie wolno zażywać leków czy pić naparów ziołowych, które zostały przez lekarza uznane za potencjalne źródło problemu.
- Po trzecie, przez pewien czas należy unikać stosowania peelingów i silnych zabiegów oczyszczających.
A co można stosować na przebarwienia na twarzy w ciąży? Ciąża jest przeciwwskazaniem do wielu zabiegów medycyny estetycznej. Na szczęście powstałe w tym okresie plamy pigmentacyjne znikają samoistnie po porodzie.
Przebarwienia na twarzy – jak im zapobiegać?
Chociaż przebarwienia na twarzy przyczyny mogą mieć rozmaite, działanie promieni słonecznych to główny czynnik, który powoduje nasilenie i utrwalenie zmian. Jeśli więc mamy skłonność do przebarwień, zadbajmy o ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Unikajmy nadmiernej ekspozycji na słońce latem i regularnie stosujmy silne filtry przeciwsłoneczne – wtedy przebarwienia po opalaniu przestaną być naszym problemem.
W przypadku trądziku wiele osób stara się stosować dobre kosmetyki i ochronę przeciwsłoneczną. Jest to najlepsze rozwiązanie, aby przebarwienia po pryszczach nie utrwaliły się.
Podsumowanie
Istnieje wiele czynników wywołujących przebarwienia na twarzy – od słońca po różne choroby. Trudno uznać przebarwienia skórne za problem jedynie natury estetycznej, ponieważ mogą one stanowić też symptom zmian mających miejsce w organizmie człowieka. Warto zacząć od pokazania plam barwnikowych lekarzowi, który odpowiednio je zaklasyfikuje. Dzięki przestrzeganiu rad dermatologa, stosowaniu zaleconej pielęgnacji czy zabiegów, widoczność przebarwień może zostać zminimalizowana do zera. Dużą rolę w zachowaniu jednolitego kolorytu skóry odgrywa też profilaktyka. Przy odpowiedniej pielęgnacji i systematycznym stosowaniu kremów ze składnikami rozjaśniającymi również można zmniejszyć ryzyko przebarwień.
SEVOLIUM
WYBIERZ SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW!
Bibliografia
1. Czerwonka W., Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, 2015
2. Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, 2015
3. Browder J.F., Beers B., Oddziaływanie słońca na skórę, 1994
4. Miękoś-Zydek B., Czyż P., Kaszuba., Zaburzenia pigmentacji skóry – przebarwienia, 2010
5 .Niewęgłowska-Wilk M., Wilk T., Kalicińska J., Śpiewak R., Zapobieganie i sposoby usuwania plam barwnikowych – przegląd dostępnych metod, 2016
przebarwienia na skórze mam głównie od słońca i jako pozostałości po trądziku.
peelingi kwasowe sobie poradziły u mnie w znacznym stopniu z przebarwieniami na skórze. chodziłam kilka razy ale warto było. miałam okropne plamy na twarzy.
Po ciazy mi sie pojawilo sporo takich plam..