Proteza na implantach – kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Proteza na implantach służy do częściowego lub całkowitego uzupełnienia uzębienia. Do niedawna najczęściej stosowaną, była tradycyjna proteza akrylowa. Jednak  u wielu osób ten typ powoduje podrażnienia dziąseł podczas spożywania pokarmów, ze względu na niestabilność. Poza tym wywiera silny ucisk na dziąsła i kość szczękową, wskutek czego z czasem dochodzi do degradacji tkanek. Mając na uwadze te problemy, implantologia stworzyła protezy na implantach. Kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Proteza na implantach – główne zaletyProteza

Proteza na implantach najczęściej jest stosowana u osób, które chcą uzyskać stabilną konstrukcję sztucznego uzębienia. Wysoka jakość wykonania oraz odpowiednio dobrany odcień zębów sprawia, że gołym okiem nie sposób odróżnić jej od naturalnych zębów. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Ten typ protezy przymocowany jest do tytanowych implantów, które zastępują naturalne korzenie. Tytan to materiał, który cechuje się wysoką trwałością oraz jest dobrze tolerowany przez organizm.

Przed zamontowaniem protezy, wszczepione zostają najczęściej 4 implanty. Po zakończeniu procesu zrastania z dziąsłem, proteza zostaje do nich zamocowana za pomocą specjalnych zacisków. Dzięki temu pacjent może ją w razie potrzeby swobodnie wyciągnąć z jamy ustnej. Zaciski tworzą solidne mocowanie, dzięki czemu sztuczna szczęka pozostaje na swoim miejscu, nawet podczas spożywania twardych produktów, np. orzechów. Dlatego protezy na implantach są często wybierane przez osoby, które chcą uzyskać stabilne uzębienie.

Proteza na implantach w jeden dzień – jak prebiega zabieg?

Jednym z rozwiązań, które oferuje implantologia jest proteza na implantach. W jeden dzień przeprowadzany jest zabieg wszczepienia implantów. W tym celu chirurg stomatolog nawierca otwory w kości szczękowej, a następnie wprowadza w nie implanty. Zabieg najczęściej  trwa 2 godziny i odbywa się w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu – w zależności od życzenia pacjenta, który może wrócić do domu w tym samym dniu.

Tytan to materiał, który nie ulega korozji oraz jest wysoce przyswajalny przez organizm. Dlatego do odrzucenia implantów u zdrowych pacjentów praktycznie nie dochodzi. Na jego powierzchni powstaje dwutlenek tytanu, dzięki czemu dziąsła zrastają się z implantem niczym z naturalnym korzeniem. U większości pacjentów proces wstępnego zrastania trwa 2 tygodnie i po tym czasie następuje kolejna wizyta. Stomatolog pobiera wycisk szczęki, który służy do wykonania protezy. Podczas kolejnej wizyty odbywa się zamontowanie zacisków wraz ze sztuczną szczęką.

Protezy na implantach to lepsza metoda uzyskania uzębienia niż tradycyjne protezy ruchome, ponieważ są stabilne, co wpływa na komfort psychiczny pacjenta. Poza tym nie przesuwają się podczas spożywania pokarmów. Nie powodują ucisku na dziąsła i kość szczękową – co powoduje z czasem degradację i zanik. Natomiast protezy ruchome wywołują obtarcia, ucisk oraz duży dyskomfort podczas spożywania pokarmów.

Proteza na implantach – wskazania i przeciwwskazania

Proteza na implantach przeznaczona jest dla osób, które chcą uzyskać stabilną sztuczną szczękę w celu uzupełnienia częściowego lub całkowitego braku uzębienia oraz nie chcą nosić ruchomej, akrylowej protezy. Rozwiązanie to możliwe jest u pacjentów, których kość szczękowa jest prawidłowo zbudowana i nie występują w niej żadne wady.

Natomiast do przeciwwskazań należą:

  • nieprawidłowa budowa wyrostka okołozębowego
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • nadciśnienie tętnicze
  • cukrzyca
  • leki przeciwzakrzepowe
  • białaczka lub przewlekła anemia, która obniża odporność organizmu
  • AIDS

Dentysta

Podczas pierwszej wizyty, stomatolog zadaje pacjentowi odpowiednie pytania, aby uzyskać szczegółowe informacje o stanie zdrowia. W niektórych przypadkach zaleca dodatkowe badania. Natomiast u pacjentów, którzy kwalifikują się do zabiegu, z powodzeniem można zastosować rozwiązanie, którym jest proteza na implantach. Cena w klinikach zaczyna się od 2500 zł.

Proteza na implantach znakomicie zastępuje naturalne uzębienie. W przeciwieństwie do ruchomej protezy akrylowej jest stabilna podczas spożywania posiłków oraz nie powoduje ucisku na dziąsła i kość szczękową. To sprawia, że staje się coraz bardziej popularna wśród osób, które nie chcą nosić tradycyjnej protezy, które wspiera się na dziąsłach. Jednak ostateczna decyzja o jej zastosowaniu należy do stomatologa i podejmowana jest w oparciu o stan zdrowia i budowę kości szczękowej.

5/5 - (7 votes)