Jak zapuścić paznokcie? Popularne metody

Jak zapuścić paznokcie, tak by dłonie prezentowały się atrakcyjniej? W przypadku, gdy mamy zdrowe i mocne paznokcie, zapuszczenie ich nie będzie stanowiło żadnego problemu. Trudność pojawia się w momencie, gdy nasze paznokcie łamią się i rozdwajają tuż po wyrośnięciu. Jak więc o nie zadbać, aby osiągnąć wymarzoną długość?

Jak zapuścić paznokcie? Przyjrzyj się przyczynom problemu

Jak zapuścić paznokcie, które są kruche i zniszczone? Należy przede wszystkim zacząć od poszukania źródła problemu. W tabeli zostały przedstawione najczęstsze przyczyny słabej kondycji paznokci.

Nieodpowiednia dieta Niedobory składników odżywczych – głównie białka, witamin i minerałów – powodują, że paznokcie stają się łamliwe i sprawiają wrażenie, że nie rosną.
Choroby Mogą to być zarówno choroby paznokci – grzybica lub łuszczyca, jak i schorzenia wewnątrzustrojowe. Wygląd paznokci często jest odzwierciedleniem stanu organizmu.
Złe nawyki Paznokcie narażone na częsty kontakt z wodą i detergentami szybciej się niszczą. Do pogorszenia ich kondycji może również prowadzić nieumiejętnie wykonana stylizacja lub nawyk obgryzania paznokci.
Lorem Vit - włosy skóra i paznokcie

LOREM VIT
SKUTECZNE ZIOŁA NA WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE ZAMÓW!

Gdy znajdziemy przyczynę, łatwiej będzie nam ustalić plan działania. Co zatem możemy zrobić, aby paznokcie szybciej rosły?

Jak zapuścić paznokcie po obgryzaniu – porady

Jak zapuścić paznokcie po obgryzaniu, aby przywrócić im estetyczny wygląd? Obgryzanie paznokci to bardzo zły nawyk, który może prowadzić do deformacji paznokci. Potrzeba dużo czasu, żeby odzyskały ładny kształt.

Najważniejszym, chociaż też najtrudniejszym krokiem, będzie zaprzestanie obgryzania. Aby przejąć kontrolę nad tym nawykiem, warto poszukać innych sposobów na rozładowanie stresu. Ponadto można kupić specjalne preparaty, na przykład gorzki lakier, którego smak zniechęca do obgryzania. Dużą motywacją może się okazać wizyta u dobrej kosmetyczki i skorzystanie z zabiegu rekonstrukcji paznokci.

Jeśli jednak paznokcie są bardzo zniszczone lub wolimy zapuścić je naturalnie, na początek dobrze będzie obcinać je na krótko i stosować odżywki wzmacniające. Ważna będzie również odpowiednia dieta. Dodatkowo możemy pomyśleć o suplementacji, ale wskazane jest wcześniejsze wykonanie odpowiednich badań.

Sprawdź też: Przebarwienia na paznokciach – co mogą oznaczać

Jak zapuścić paznokcieWłaściwa dieta jako sposób na długie paznokcie

Zbilansowana dieta to często najlepszy sposób na długie paznokcie. Powinna być urozmaicona i oparta na produktach nieprzetworzonych – wtedy ryzyko, że zabraknie nam jakiegoś składnika, będzie o wiele mniejsze.

Paznokcie składają się głównie z keratyny, czyli białka, które wyróżnia się wysoką zawartością aminokwasów siarkowych – metioniny i cysteiny. Aby więc nasze paznokcie rosły prawidłowo i były mocne, trzeba dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość aminokwasów siarkowych. Najlepszymi źródłami tych składników są: mięso, ryby, nabiał, rośliny strączkowe, jaja, orzechy. Niewystarczająca ilość białka w diecie będzie prowadziła do osłabienia paznokci.

Tak samo istotna dla dobrej kondycji paznokci jest odpowiednia podaż witamin i minerałów. Szczególnie należy zwrócić uwagę, aby dostarczać sobie takich składników, jak:

  • magnez – występuje w kaszy gryczanej, płatkach owsianych, kakao, bananach, orzechach,
  • krzem – znajduje się w płatkach owsianych, kaszy jaglanej, warzywach korzeniowych, ogórkach, a także w ziołach, np. w skrzypie polnym,
  • miedź – dobrym jej źródłem są pestki dyni i suszone owoce,
  • cynk – obecny jest w rybach, owocach morza, mięsie, nasionach słonecznika, kaszy gryczanej,
  • żelazo – zawierają je buraki, mięso a zwłaszcza podroby, produkty zbożowe,
  • witamina A – jej źródłem są masło, nabiał, tłuste ryby, marchew, dynia, słodkie ziemniaki,
  • witaminy z grupy B – najwięcej jest ich w mięsie, roślinach strączkowych, nabiale i produktach zbożowych,
  • witamina C – można ją znaleźć w owocach dzikiej róży, cytrusach, papryce czerwonej.

Właściwe odżywianie zapewni nam wszystkie składniki odżywcze. Suplementacja powinna być tylko uzupełnieniem w przypadku stwierdzonych niedoborów pewnych składników. Swoją dietę możemy wzbogacić też w naturalny sposób, na przykład pijąc napary ze skrzypu i pokrzywy, które dostarczą nam krzemu.

Jak przyspieszyć wzrost paznokci?

Osoby, które chcą wiedzieć, jak przyspieszyć wzrost paznokci, powinny przede wszystkim skoncentrować się na zadbaniu o dobrą kondycję paznokci, aby nie skracały się przez łamanie i wykruszanie. Na samo tempo przyrostu paznokci trudno jest bowiem wpłynąć – zależy ono głównie od predyspozycji genetycznych i stosowanej diety. Przyjmuje się, że u zdrowych ludzi paznokcie u rąk rosną średnio 0,1 mm na dobę. Jeśli więc marzymy o długich paznokciach, musimy uzbroić się w cierpliwość.

Szybciej zauważymy efekty, gdy paznokcie przestaną się kruszyć. Możemy temu zapobiec, wprowadzając kilka nawyków. Unikajmy długotrwałego moczenia rąk w wodzie oraz kontaktu z detergentami. Domowe prace wykonujmy w rękawicach ochronnych. Uważajmy na to, by nie traktować paznokci jako narzędzi.

Paznokcie łatwiej nam będzie zapuścić również wtedy, gdy nadamy im zaokrąglony kształt, a nie kwadratowy – ten drugi naraża je na łamanie. Używajmy też odżywek i lakierów do paznokci, które utwardzą je i tym samym wzmocnią.

Jak zapuścić paznokcie, gdy nic nie pomaga?

A co jeśli wypróbowaliśmy wszystkie wyżej podane sposoby i nadal nie jesteśmy zadowoleni ze stanu naszych paznokci? Jeśli nie mamy widocznych oznak chorób paznokci, powinniśmy wykluczyć także inne schorzenia. Powszechne choroby – tarczycy, serca, nerek i innych narządów – mogą powodować zmiany w wyglądzie paznokci oraz ich zwiększoną łamliwość. Wizyta u specjalisty pozwoli zweryfikować, czy za złym stanem paznokci nie stoją poważniejsze przyczyny. Jeśli tak, to jest szansa, że po wdrożeniu leczenia zaobserwujemy poprawę.

Lorem Vit - włosy skóra i paznokcie

LOREM VIT
SKUTECZNE ZIOŁA NA WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE ZAMÓW!

Podsumowanie

Jak zapuścić paznokcie? Zdrowe i mocne płytki to podstawa, dzięki której w ogóle możemy marzyć o naturalnie dłuższych paznokciach. Osoby, które mają problemy ze słabymi paznokciami powinny zwrócić większą uwagę na przyczyny. Nie istnieje jeden sposób na długie paznokcie, każdy powinien dobrać do siebie indywidualny plan działania.


Bibliografia:

1. Toselli L., Nailcare, 2007
2. Surma A.W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, 2016
3. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, 2011
4. Hébert E., Beauty & food: co jeść, by skóra stała się pełna blasku, a włosy i paznokcie zdrowe, 2017
5. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017

Rate this post