Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt to schorzenie wyjątkowo uciążliwe, zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Niestety, jest ono powszechnie występujące. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat tego, jak objawia się ŁZS u niemowląt, czym jest spowodowane, a także co można zrobić, aby sobie z nim poradzić.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – jak wygląda?

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt może nie być łatwe do rozpoznania, nawet dla specjalisty. Ze względu na podobieństwo niektórych objawów bywa mylone z atopowym zapaleniem skóry lub alergiami. Postawienie odpowiedniego rozpoznania jest zaś kluczowe dla wdrożenia skutecznego leczenia – które w zależności od występującej choroby, jest też zupełnie inne.

Charakterystyka ŁZS AZS
Kiedy pojawiają się objawy? Najczęściej już w pierwszych tygodniach życia – w obrębie 1. lub 2. miesiąca Powyżej 3. miesiąca życia
Jak wyglądają zmiany skórne?
  • Plamy rumieniowo-złuszczające, pokryte tłustą i żółtą łuską
  • W przypadku zmian umiejscowionych w fałdach skórnych często obserwuje się sączenie i powstawanie linijnych pęknięć
  • Ogniska rumieniowo – wysiękowe, wysypka w postaci pęcherzyków i grudek, czasem z sączącą się wydzieliną
  • Łuska pokrywająca zmiany jest biała i drobnopłatowa
W jakich miejscach zazwyczaj lokalizują się objawy?
  • Owłosiona skóra głowy
  • Okolice uszu
  • Twarz (czoło, okolice brwi, wokół ust i przy skrzydełkach nosa)
  • Szyja
  • Fałdy skóry (doły pachowe, zgięcia kończyn)
  • Okolica pieluszkowa
  • Owłosiona skóra głowy
  • Twarz (czoło, policzki)
  • Tułów
  • Powierzchnie wyprostne kończyn
Jak wygląda skóra nieobjęta zmianami? Nie jest sucha Jest sucha
Czy występuje świąd? Czasami, ale swędzenie jest z reguły łagodne Zawsze i jest bardzo uciążliwy
Seborh - zestaw

SEBORH
DERMOKOSMETYKI NA ŁZS KUP TERAZ

verdelab logoJeżeli na skórze niemowlęcia zauważymy czerwone, suche placki oraz grube, żółte łuski, powinniśmy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatologiem. Mogą to być objawy świadczące o łojotokowym zapaleniu skóry. Specjalista potwierdzi lub wykluczy rozpoznanie i w razie konieczności zaleci odpowiednie leczeniemówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.

ŁZS u niemowlątŁojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – jakie ma przyczyny?

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt, podobnie zresztą jak u dorosłych, nie są jeszcze do końca poznane. Wśród czynników predysponujących do rozwoju schorzenia wymienia się: skłonności genetyczne, obniżoną odporność dziecka, a także namnożenie się drożdżaków Malassezia furfur na skórze maleństwa. Wzmożona aktywność gruczołów łojowych jest prawdopodobnie skutkiem podwyższonego poziomu matczynych androgenów we krwi. Pod uwagę bierze się również niedojrzałość skóry dziecka, która jest bardziej podatna na czynniki drażniące i nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą jej szkodzić.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – leczenie

Na szczęście łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt z reguły łatwo poddaje się leczeniu, zwłaszcza w początkowych etapach choroby. U najmłodszych stosowane jest leczenie zewnętrzne – przepisywane są maści oraz kremy o działaniu przeciwgrzybiczym, które hamują rozwój zmian. W przypadku nasilonych zmian zapalnych lekarz może zadecydować o włączeniu glikokortykosteroidów o niewielkiej mocy lub inhibitorów kalcyneuryny. Długo utrzymujące się zmiany mogą ulegać nadkażeniom bakteryjnym i wówczas konieczne może być leczenie antybiotykami.

Jednocześnie na co dzień należy stosować właściwą pielęgnację: używać łagodnych kosmetyków myjących, dokładnie osuszać ciało dziecka po kąpieli i zabezpieczać jego skórę kremem ochronnym. Niewskazane jest stosowanie emolientów, czyli preparatów o właściwościach natłuszczających, gdyż mogą one pogorszyć stan skóry. Poza tym należy unikać przegrzewania skóry dziecka, na przykład w upalne dni warto zakładać mu lekką, przewiewną odzież, a w zimne ubierać warstwowo.

Jeśli zaś chodzi o łojotokowe zapalenie skóry głowy u dzieci, które przejawia się ciemieniuchą, ważne jest regularne usuwanie łusek i strupów poprzez codzienne mycie główki dziecka oraz zmiękczanie naskórka odpowiednimi, najlepiej naturalnymi dermokosmetykami. Takie preparaty są dostępne bez recepty, jednak przed ich użyciem należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Seborh - zestawSeborh – dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy

Na łojotokowe zapalenie skóry głowy warto wypróbować dermokosmetyki Seborh, które ułatwiają usuwanie nawarstwionych łusek i pozwalają na utrzymanie właściwej higieny. Łagodzą też uczucie swędzenia skóry i nie dopuszczają do jej przesuszenia.

W zestawie znajdziemy:

  • szampon z piroktonem olaminy, ichtiolem, biolinem i pantenolem, który działa przeciwgrzybiczo i dokładnie oczyszcza skórę głowy. Działa również nawilżająco i łagodząco,
  • emulsja z mocznikiem, kwasem mlekowym, siarką i olejem konopnym – ma działanie keratolityczne i nawilżające, skutecznie przyśpiesza usuwanie łusek. Poza tym redukuje świąd skóry głowy,
  • płyn z kwasami owocowymi, glukonolaktonem i ekstraktem z nagietka – przyśpiesza procesy złuszczania skóry oraz działa nawilżająco.

Zaletą kosmetyków Seborh jest ich bazowanie na składnikach aktywnych naturalnego pochodzenia, dzięki czemu sprawdzają się nawet na wymagającej skórze z ŁZS.

opinia-ikonkaLekarz rozpoznał u mojego synka łojotokowe zapalenie skóry. Na szczęście zareagowałam szybko i domowe sposoby wystarczyły. Bardzo pomogły dermokosmetyki Seborh, po nich łuski zaczęły znikać i już nie wróciłypisze pani Sara z Lublina.

opinia-ikonkaMoja córka miała krostki na buzi i ciemieniuchę, okazało się, że to ŁZS. Po maści od lekarza jej buzia szybko się oczyściła, gorzej było ze skórą głowy. W końcu jednak znalazłam sposób, doradzony przez znajomą dermatolog: na noc smaruję córce główkę emulsją lub płynem Seborh, a rano myję szamponem z tej serii. Potem wyczesuję strupki. Wszystko pięknie schodzipisze pani Anna z Wrocławia.

Podsumowanie

Łojotokowe zapalanie skóry u niemowląt jest schorzeniem powszechnym. Chociaż budzi niepokój u rodziców, daje się skutecznie leczyć. W tym celu należy udać się z niemowlęciem do lekarza. Zastosowanie się do wskazówek specjalisty przynosi najczęściej satysfakcjonującą poprawę. Godne uwagi są także domowe sposoby, wśród których najbardziej wyróżnia się naturalna pielęgnacja. Warto stosować dermokosmetyki dedykowane problemowi, które pomagają odpowiednio zadbać o higienę miejsc zmienionych chorobowo. Wcześniej jednak należy zasięgnąć opinii specjalisty.

Seborh - zestaw

SEBORH
ZESTAW PIELĘGNACYJNY KUP TERAZ

FAQ

1. Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – czym się objawia?

Jedną z postaci łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt jest ciemieniucha – czyli pojawienie się na owłosionej skórze głowy złuszczających, zaczerwienionych zmian z żółtymi, tłustymi łuskami. W usuwaniu ciemieniuchy pomaga zastosowanie płynów lub emulsji złuszczających oraz mycie szamponem przeciwgrzybiczym (sprawdź zestaw Seborh). Ważna jest szybka reakcja, gdyż zmiany mogą się rozprzestrzeniać na skórę twarzy, szyję, tułów i inne obszary. Często łojotokowe zapalenie skóry obejmuje też okolicę pieluszkową.

2. Co jest najważniejsze w pielęgnacji dziecka z łojotokowym zapaleniem skóry głowy?

Stosowanie łagodnych, najlepiej naturalnych dermokosmetyków – szamponów, emulsji i płynów, które umożliwią odpowiednią higienę i wesprą usuwanie łusek.

3. Czy łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt może ustąpić samoistnie?

W większości przypadków objawy ŁZS u niemowląt mijają przed pierwszym rokiem życia. Nie jest natomiast wykluczone, że nawrócą w przyszłości. Kluczowe jest więc to, aby właściwie pielęgnować skórę dziecka oraz obserwować, czy na skórze nie pojawiają się niepokojące zmiany, a w razie ich wystąpienia szybko reagować.


Bibliografia

1. Buczek A, Wcisło Dziadecka D i in.: Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Post N Med, 49-54, 2018
2. Woźniak M, Nowicki R: Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, Mikologia Lekarska, 2007
3. Hay RJ: Malassezia dandruff and seborrhoeic dermatitis: an overview. Br J Dermatol, 165 (suppl. 2): 2-8, 2011
4. Brzezińska-Wcisło L, Wcisło-Dziadecka D, Lis-Święty A, Trzmiel D: Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy-patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol, 2: 59-64, 2007
5. Baran E, Szepietowski J, Maleszka R i in.: Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Dermatol Klin, 8: 229-234, 2006

5/5 - (5 votes)