Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – najważniejsze informacje
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy jest schorzeniem powszechnym i niestety dość uciążliwym. Jego podłoże jest złożone, dlatego leczenie nie należy do najłatwiejszych. Na początek warto się dowiedzieć, czym charakteryzuje się łojotokowe zapalenie skóry twarzy. Dzięki poznaniu problemu łatwiej będzie z nim walczyć.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – przyczyny, objawy i przebieg
Aby leczenie łojotokowego zapalenia skóry mogło być skuteczne, musi być poprzedzone wnikliwą diagnostyką. Tę należy oczywiście pozostawić lekarzowi, ale dobrze byłoby mieć chociaż podstawową wiedzę na temat ŁZS. Najważniejsze informacje na temat tej choroby zostały zebrane w poniższej tabeli.
Co powoduje ŁZS twarzy? | Za główne przyczyny ŁZS na twarzy uważa się nadmierną aktywność gruczołów łojowych oraz namnożenie się bytujących na skórze drożdżaków Malassezia furfur. |
Co sprzyja rozwojowi ŁZS? |
|
Jakie są objawy ŁZS na twarzy? | Łojotokowe zapalenie skóry na twarzy objawia się czerwonymi plamami, które mają nieregularne kształty i są pokryte tłustą, żółtawą łuską. Oprócz tego, że skóra się złuszcza, może również swędzieć lub piec. |
Gdzie najczęściej zlokalizowane są zmiany? | Zmiany na twarzy w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry powstają najczęściej na policzkach, nosie, ale również w okolicy czoła oraz brody. |
SEBORH
DERMOKOSMETYKI NA ŁZS TWARZY KUP TERAZ
Zapalenie łojotokowe skóry twarzy wymaga dokładnej diagnostyki, bo może zostać pomylone z innymi schorzeniami. Jeśli zaś chodzi o samo leczenie tego schorzenia, to powinno być wielokierunkowe i dobrze przemyślane. Poza samymi lekami zaleconymi przez lekarza warto też zastosować odpowiednią pielęgnację oraz inne domowe sposoby, będące uzupełnieniem leczenia – mówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – jak przebiega leczenie specjalistyczne?
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy powinno być leczone pod czujnym okiem doświadczonego lekarza. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W razie potrzeby zostaniemy skierowani do dermatologa. Po postawieniu diagnozy możliwe będzie zaordynowanie leczenia. Zazwyczaj w pierwszej kolejności przepisywane są leki do stosowania miejscowego w postaci maści czy płynów. Zawierają one substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym, a także przeciwłojotokowym. Nie zawsze jednak ich stosowanie kończy się powodzeniem.
Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia ogólnego – np. doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi, antybiotykami z grupy tetracyklin czy izotretynoiną.
Zapalenie łojotokowe twarzy – jakie domowe sposoby warto zastosować?
Z zapaleniem łojotokowym twarzy można też walczyć za pomocą różnych domowych sposobów. Najlepiej stosować je równolegle z tradycyjną terapią dermatologiczną.
Wśród sposobów zasługujących na uwagę wyróżnić należy:
- stosowanie dermokosmetyków z naturalnym składem. Kosmetyki zawierające witaminy, naturalne kwasy owocowe, roślinne ekstrakty czy olejki przywracają skórze z ŁZS utraconą równowagę. Zmniejszają podrażnienia, ograniczają łuszczenie skóry i wzmacniają jej ochronną barierę. Warto wybrać te dedykowane ŁZS, ponieważ posiadają również łagodne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne oraz nie obciążają skóry. Przydatna będzie emulsja do mycia twarzy, a także odpowiedni krem.
- zdrowe odżywianie. Należy unikać produktów mogących zaostrzać zmiany oraz pamiętać o tym, żeby dieta była zrównoważona i dostarczała organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Na stan skóry źle wpływa spożywanie żywności przetworzonej, jak i czerwonego mięsa, należy więc je ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować. Warto też sprawdzić, czy problemu nie nasila spożywanie nabiału. Jadłospis należy oprzeć przede wszystkim na warzywach i owocach, na produktach bogatych w zdrowe tłuszcze – jak ryby i orzechy, oraz na produktach pełnoziarnistych, dostarczających cennego błonnika.
- stosowanie ziół. Zioła nadają się zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Godnymi polecenia gatunkami są: rozmaryn, rumianek lekarski, melisa, skrzyp, pokrzywa zwyczajna, a także mięta pieprzowa. Możemy przygotowywać z nich herbatki lub okłady na zmienioną chorobowo skórę. Efekty zauważymy jednak tylko przy regularnym stosowaniu ziół.
- redukcję stresu. Stres jest jednym z czynników mogących wyzwolić uciążliwe objawów łojotokowego zapalenia skóry twarzy i część chorych dostrzega wyraźny związek między wystąpieniem stresowych sytuacji w życiu, a późniejszym nawrotem lub zaostrzeniem ŁZS. Bez wątpienia warto poznać techniki relaksacyjne, które pomogą ukoić skołatane nerwy.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy zwalczaj kompleksowo – zestaw Seborh
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy często powiązane jest z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Problemu nie da się wówczas opanować bez równoczesnego zadbania o skórę głowy – objawy będą się przenosić na skórę twarzy lub na odwrót. Aby więc uzyskać długotrwałą kontrolę objawów, trzeba również wyleczyć ŁZS głowy, a także stosować pielęgnację dobraną pod kątem problemu.
Osobom, które zmagają się z ŁZS głowy polecany jest np. zestaw Seborh, w którym znajdują się trzy oparte na naturalnych składnikach aktywnych dermokosmetyki. Są to szampon, płyn i emulsja, pozwalające utrzymać skórę głowy w czystości, jak i poprawić jej kondycję. Szampon z piroktonem olaminy ma działanie przeciwgrzybicze i nawilżające, zmniejsza też uczucie swędzenia. Płyn, w którym znajdziemy m.in. kwasy owocowe, usprawnia złuszczanie naskórka i dba o nawilżenie skóry. Emulsja z mocznikiem i olejem z czarnuszki łagodzi dyskomfort wynikający ze świądu i przesuszenia skóry oraz delikatnie złuszcza. Skuteczność dermokosmetyków Seborh potwierdzają opinie klientów:
Myślałam, że już nigdy nie pozbędę się łojotokowego zapalenia skóry, a wystarczyło zmienić pielęgnację. Odkryłam, że na moją skórę głowy dobrze wpływają dermokosmetyki Seborh. Dokładnie oczyszczają, ale nie powodują żadnego podrażnienia i skóra jest po nich ukojona. Widzę sporą poprawę. Co więcej, nie tworzą się nowe ogniska jak kiedyś, za uszami czy na twarzy – pisze pani Emilia z Jarocina
O zestawie Seborh dowiedziałam się od trychologa. Już po pierwszym użyciu przestała mnie swędzieć skóra. Używam dalej i zupełnie pozbyłam się łuszczącego naskórka. Włosy, które wcześniej wychodziły garściami, przestały wypadać. Dla mnie rewelacja – pisze pani Lucyna z Krosna.
Podsumowanie
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy należy do schorzeń, które wiążą się nie tylko z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia czy pieczenia skóry, ale też dyskomfortem estetycznym. Na szczęście, z tą chorobą można skutecznie walczyć. Z pomocą przyjdzie leczenie specjalistyczne, a także wdrożenie różnych domowych sposobów – jak stosownie diety, dermokosmetyków, technik relaksacyjnych i ziół. Działanie na wielu frontach jest wskazane, gdyż trudno wskazać jeden czynnik odpowiedzialny za rozwój choroby. Warto wziąć pod uwagę także to, że objawy ŁZS mogą występować nie tylko na samej twarzy, ale również w innych częściach ciała, na przykład na owłosionej skórze głowy, co nie może być pomijane podczas dobierania leczenia i kosmetyków.
SEBORH
SZAMPON, EMULSJA ORAZ PŁYN NA ŁZS KUP TERAZ
FAQ
1. Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry twarzy i jak z nim walczyć?
ŁZS twarzy objawia się czerwonymi, łuszczącymi zmianami w obrębie policzków, nosa, brody i czoła. Zmiany powinny zostać pokazane specjaliście, ponieważ mogą zostać pomylone z innymi chorobami. Podstawą walki z ŁZS twarzy jest leczenie zalecone przez dermatologa. Dodatkowo należy stosować specjalną pielęgnację. Często nie ogranicza się ona wyłącznie do stosowania odpowiednich kosmetyków do twarzy, ale też do skóry głowy, gdyż ŁZS może powodować też problemy ze skórą głowy i włosami. Szczególnie warto używać dermokosmetyków opartych na naturalnych składnikach aktywnych, jak np. Seborh.
2. Jak długo trzeba stosować naturalne kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry twarzy oraz głowy, aby można było mówić o efektach?
Kosmetyki takie powinny być stosowane systematycznie przez dość długi czas, aby można było zauważyć efekty. Zazwyczaj konieczne jest stosowanie kosmetyków przez minimum trzy tygodnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Po tym czasie rezultaty powinny być już widoczne. Oczywiście wiele też zależy od początkowego stanu skóry.
3. Kto jest narażony na łojotokowe zapalenie skóry twarzy?
Na ŁZS twarzy narażone są osoby z obniżoną odpornością, nierównowagą hormonalną, prowadzące niezdrowy tryb życia i żyjące w stresie. W grę może wchodzić również niewłaściwa pielęgnacja skóry – zbyt mocne odtłuszczanie skóry łojotokowej lub stosowanie źle dobranych preparatów, które podrażniają skórę albo nie zapewniają jej wystarczającej higieny. Osoby, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry głowy z czasem mogą borykać się z niemiłymi objawami na twarzy. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja, podjęcie leczenia i dostosowanie pielęgnacji do potrzeb skóry.
Bibliografia
1. Bukvic Mokos Z, Kralj M, Basta-Juzbasic A, Lakos Jukic I: Seborrheic dermatitis: an update. Acta Dermatovenerol Croat, 20: 98-104, 2012
2. Baran E, Szepietowski J, Maleszka R i in.: Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Dermatol Klin, 8: 229-234, 2006
3. Woźniak M, Nowicki R: Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, Mikologia Lekarska, 2007
4. Klaus W, Richard A, Arturo P: Fitzpatrick Atlas i zarys dermatologii klinicznej. Czelej, Lublin 2014
5. Hay RJ: Malassezia dandruff and seborrhoeic dermatitis: an overview. Br J Dermatol, 165 (suppl. 2): 2-8, 2011
jestem w trakcie rozpoznania ale dermatolog stwierdził że z bardzo dużym prawdopodobieństwem choruję na łojotokowe zapalenie skóry twarzy. będziemy działać 😀
Mam już ogarniety ten problem.
Trochę to trwało ale jest to możliwe by wyciszyć problem ŁZS.