Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie ziołami pomoże?

Na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami może skutecznie zadziałać. Trzeba jednak wiedzieć, jakiego rodzaju zioła warto zastosować, nie wszystkie gatunki będą bowiem przydatne. Istnieją różne gatunki ziół, które pomagają walczyć z problemem łojotokowego zapalenia skóry. Omówione w tym artykule zioła na łojotokowe zapalenie skóry nadają się zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie ziołami jest skuteczne?

Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami na pewno zwiększa szansę na przywrócenie skórze zdrowego wyglądu. Zioła są wykorzystywane w łagodzeniu różnych schorzeń od setek lat, a ich skuteczność potwierdza nauka.

W przypadku ŁZS warto zaufać gatunkom scharakteryzowanym w poniższej tabeli.

Rozmaryn Ma właściwości antyseptyczne i ściągające, pomaga ograniczyć łojotok i łupież. Wzmacnia też cebulki włosów i przyśpiesza ich porost. Naparu z rozmarynu można używać jako płukanki lub wcierki.
Nagietek Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, przyśpiesza gojenie ran. Zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka. Reguluje aktywność gruczołów łojowych. Z naparów z nagietka można sporządzać okłady lub płukanki.
Skrzyp polny Stanowi bogate źródło krzemu. Wzmacnia włosy, przyśpiesza gojenie skóry oraz redukuje nadmierne wydzielanie sebum. Wywar ze skrzypu można pić oraz stosować jako płukankę.
Pokrzywa zwyczajna Ziele pokrzywy redukuje stany zapalne i pozytywnie wpływa na regenerację. Oprócz tego ma właściwości oczyszczające. Pijąc napar z pokrzywy, można odtruć organizm. Z kolei stosowanie płukanki z pokrzywy zapobiega przetłuszczaniu oraz wypadaniu włosów.
Ziele mięty pieprzowej Mięta wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz lekko ściągające. Gdy jest aplikowana od zewnątrz w formie płukanki, pomaga przedłużyć świeżość włosów. Pijąc regularnie herbatę miętową, można obniżyć zbyt wysoki poziom androgenów, które również mogą zaostrzać objawy łojotokowego zapalenia skóry.
Ziele dziurawca Dziurawiec odznacza się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi. Płukanka z dziurawca normalizuje pracę gruczołów łojowych oraz zmniejsza przetłuszczanie się włosów. Wyciąg alkoholowy z dziurawca działa uspokajająco, pozwalając lepiej sobie radzić ze stresem, który nasila objawy ŁZS.
Fiołek trójbarwny Ziele to okazuje się niezwykle pomocne w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry. Fiołek reguluje pracę gruczołów łojowych oraz wycisza stany zapalne. Znajduje także zastosowanie w walce z nadmiernym rogowaceniem naskórka.
Rumianek lekarski Rumianek działa przeciwzapalnie, odświeżająco oraz tonizująco. Napar z rumianku można aplikować bezpośrednio na skórę głowy, aby złagodzić przykre uczucie swędzenia, ściągnięcia oraz pieczenia. Można go też pić – wówczas zadziała odprężająco.
Melisa Łojotokowe zapalenie skóry głowy często zaostrza się w wyniku nadmiernego napięcia emocjonalnego. Warto wtedy zainwestować w melisę, która pomoże złagodzić stres.
Szałwia Szałwia to remedium na różne problemy z włosami. Odkaża skórę głowy, likwiduje łupież oraz łojotok. Przy ŁZS napar z szałwii można wcierać w skórę głowy lub stosować jako płukankę. Można też używać olejku eterycznego z szałwii, dodając 2-3 krople do szamponu podczas mycia włosów.
Seborh - zestaw

SEBORH
DOMOWE SPOSÓB NA ŁZS KUP TERAZ

Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy traktować ziół jako jedynego sposobu na ŁZS.

Marta Urbanowicz - kosmetologZioła nie mogą w żadnym wypadku zastępować leczenia specjalistycznego. Jeżeli walczymy z łojotokowym zapaleniem skóry, koniecznie musimy skontaktować się z lekarzem i stosować się do leczenia, które zalecimówi Marta Urbanowicz, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Odpowiednia diagnoza stanowi pierwszy krok do skutecznego leczenia. Przepisane preparaty należy stosować zgodnie ze wskazówkami specjalisty.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy - ziołaŁojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie ziołami wymaga wiedzy i systematyczności

Zioła na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą być stosowane w formie:

  • herbat, przygotowywanych zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu konkretnych ziół. Pewne gatunki należy pić na czczo, a inne po posiłku. Konieczne jest też zaznajomienie się z przeciwwskazaniami. Niektóre zioła mogą mieć działanie fotouczulające, jak np. dziurawiec. Inne, takie jak np. skrzyp, przy długotrwałym stosowaniu mogą wypłukiwać witaminy z organizmu. Zioła mogą też wchodzić w interakcje z pewnymi lekami, dlatego przed ich zastosowaniem warto zasięgnąć opinii lekarza,
  • masek – przygotujemy je przez zaparzenie sproszkowanych ziół. Następnie, po ostygnięciu, mieszamy zioła z gęstym jogurtem lub śmietanką. Drobinki ziół będą na dodatek wykazywały właściwości delikatnie peelingujące,
  • okładów, które zrobimy przez zanurzenie gazików w naparze ziołowym i przyłożenie ich do skóry. Po upływie kilkunastu minut, gaziki należy zdjąć,
  • wcierek – ziołowy napar możemy wsmarowywać w skórę głowy po umyciu jako wcierkę bez spłukiwania,
  • płukanek – do jej przygotowania będziemy potrzebować około 2 litrów danego naparu. Możemy też zmieszać ze sobą różne zioła. Do ciemnych włosów warto używać płukanek z szałwii i pokrzywy, a do jasnych z rumianku i skrzypu. Płukanki używamy na koniec mycia włosów, tuż po zmyciu odżywki.

Zioła muszą być stosowane systematycznie przez co najmniej kilka tygodni, aby przyniosły widoczne korzyści. Efekty będą jeszcze lepsze, gdy sięgniemy także po inne sposoby na łojotokowe zapalenie skóry.

Seborh - zestawZioła na łojotokowe zapalenie skóry znajdziesz też w kosmetykach Seborh!

Biorąc pod uwagę złożoność problemu, jakim jest łojotokowe zapalenie skóry, leczenie ziołami to może być za mało. Warto więc połączyć je z innymi pomocnymi działaniami – dużą rolę odgrywa na przykład odpowiednia pielęgnacja dobrymi kosmetykami.

Zestaw Seborh to dermokosmetyki bardzo przydatne przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy – umożliwiają kompleksowo pielęgnację. Zostały skomponowane tak, aby faktycznie poprawiać kondycję skórę głowy, biorąc pod uwagę jej specyficzne problemy. Delikatnie oczyszczają, nawilżają, złuszczają martwy naskórek, zmniejszają świąd. Pomagają znormalizować łojotokową skórę głowy, a dzięki działaniu przeciwgrzybiczemu i przeciwzapalnemu wpływają też na przyczyny ŁZS.

Zawierają cenne składniki pochodzenia naturalnego, przykładowo:

  • Szampon Seborh: mleczko pszczele i pantenol,
  • Emulsja Seborh: olej z czarnuszki i kwas mlekowy,
  • Płyn Seborh: ekstrakty z rozmarynu i nagietka.

opinia-ikonkaDzięki dermokosmetykom Seborh mój skalp nie przetłuszcza się już nadmiernie, a włosy dłużej zachowują świeżość. Zaczerwienienia znikły, podobnie jak pieczenie skalpupisze pani Sylwia z Warszawy

opinia-ikonaOdkąd stosuję kosmetyki Seborh, objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy przestały mi dokuczać. Włosy są w widocznie lepszej kondycji, nie wypadają jak po używanym wcześniej chemicznym szamponie. Pozbyłem się również uciążliwego swędzenia skórypisze pan Szymon z Katowic.

Podsumowanie

Na łojotokowe zapalenie skóry zioła mogą pomóc, jeśli będziemy stosować je regularnie – czy to wewnętrznie, czy zewnętrznie. Istnieje wiele gatunków ziół, które możemy wypróbować. Przy ŁZS nie należy jednak ograniczać się wyłącznie do ziołolecznictwa. Równolegle należy poddać się specjalistycznemu leczeniu pod okiem doświadczonego lekarza, jak również korzystać z właściwej pielęgnacji. Holistyczne podejście daje zawsze najlepsze efekty.

Seborh - zestaw

SEBORH
DERMOKOSMETYKI NA ŁZS KUP TERAZ

FAQ

1. Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie ziołami jest bezpieczne?

Stosowanie ziół zgodnie z zaleceniami jest generalnie bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych – z wyjątkiem sytuacji, gdy mamy alergię na konkretny gatunek. Gdy dobierzemy odpowiednie dla siebie zioła, możemy zmniejszyć niektóre dolegliwości wynikające z ŁZS. Ziołolecznictwo nie jest jednak jedyną metodą, na której należy polegać przy tym schorzeniu: konieczne jest również wsparcie specjalisty oraz stosowanie dobranych kosmetyków (np. zestaw Seborh).

2. Po jakim czasie zioła na łojotokowe zapalenie skóry głowy zaczną działać?

Zioła na łojotokowe zapalenie skóry głowy nie zaczną na pewno działać natychmiast. Wskazana jest więc cierpliwość. Efekty wewnętrznego stosowania ziół pojawią się po około trzech – czterech tygodniach codziennego ich picia. Zewnętrzne stosowanie ziół może przynieść rezultaty nieco szybciej, ale nie będą one zbyt spektakularne.

3. Czy w przypadku ciąży, gdy przytrafi się łojotokowe zapalenie skóry, leczenie ziołami będzie możliwe?

W ciąży nie wszystkie zioła będą bezpieczne, na szczęście istnieją gatunki dozwolone i jednocześnie skuteczne w walce z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Przed ich użyciem należy jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę – dotyczy to też wszystkich środków, które chcemy zastosować na ŁZS, także kosmetyków.


Bibliografia

1. Buczek A, Wcisło Dziadecka D i in.: Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Post N Med, 49-54, 2018
2. Hay RJ: Malassezia dandruff and seborrhoeic dermatitis: an overview. Br J Dermatol, 165 (suppl. 2): 2-8, 2011
3. Schwartz R.A., Janusz C.A., Janniger C.K.: Seborrheic dermatitis: an overview. Am. Fam. Physician, 74: 125–130, 2006
4. Brzezińska-Wcisło L, Wcisło-Dziadecka D, Lis-Święty A, Trzmiel D: Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy-patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol, 2: 59-64, 2007
5. Baran E, Szepietowski J, Maleszka R i in.: Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Dermatol Klin, 8: 229-234, 2006

5/5 - (3 votes)