Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie. Jak wygląda?

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie tej choroby z pewnością jest wymagające i długotrwałe. Warto już na samym początku podkreślić, że przy dolegliwości, jaką jest ŁZS, leczenie prowadzi wyłącznie do wyciszenia objawów, a nie wyeliminowania przyczyn. Do tej pory nie opracowano metody, która prowadziłaby do całkowitego wyleczenia, czyli bez ryzyka nawrotów. W związku z tym rodzi się pytanie, jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry, aby mieć możliwie najlepsze i najtrwalsze efekty? W tym artykule postaramy się na nie jak najszerzej odpowiedzieć.

ŁZS – podstawowe informacje w pigułce
Jakie są obszary występowania ŁZS? twarz, owłosiona skóra głowy, okolice za uszami i między łopatkami
Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie? noworodki, nastolatkowie, osoby po 50. roku życia
Która płeć jest bardziej podatna na ŁZS? mężczyźni
Co nasila objawy ŁZS? stres, zła dieta i pielęgnacja, ciasna odzież
Czy choroba jest wyleczalna? całkowicie nie, można uzyskać remisję objawów, jednak mogą nawrócić
Seborh - zestaw

SEBORH
ZESTAW NA ŁZS KUP TERAZ

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie w gabinecie specjalisty

Nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry, leczenie powinniśmy zacząć od wizyty u dermatologa. Nie należy z nią zwlekać, zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z zaawansowaną postacią choroby. Wówczas jak najszybsze wdrożenie leczenia będzie konieczne.

verdelab logoŁojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się występowaniem łuszczących się i zaczerwienionych zmian, najczęściej na twarzy oraz owłosionej skórze głowy. Ich pojawienie się powinno nas niepokoić i skłonić do wizyty u dermatologa. Nie powinniśmy się diagnozować na własną rękę, ponieważ objawy ŁZS można pomylić z innymi chorobami. Możemy również potrzebować leków dostępnych wyłącznie na receptęmówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

ŁZS głowy leczenieSpecjalista doradzi stosowanie odpowiednich środków zewnętrznych o działaniu przeciwgrzybiczym oraz przeciwzapalnym. Zazwyczaj mają one postać szamponów, płynów i kremów, które należy aplikować w miejscach, gdzie występują zmiany chorobowe. W pierwszej fazie stosuje się produkty złuszczające. Powodują one usunięcie martwego naskórka, tym samym torują drogę składnikom aktywnym z leków. Oprócz tego lekarze zalecają rygorystyczne dbanie o higienę, np. częste mycie głowy. Odpowiednią pielęgnację należy stosować nawet po ustąpieniu objawów – wskazane jest stosowanie specjalnego szamponu profilaktycznie.

Jeśli wymienione działania nie przynoszą poprawy, lekarz może wdrożyć leczenie ogólne i zalecić przyjmowanie środków doustnych. Zwykle pacjentom podaje się: pochodne imidazolowe, antybiotyki, retinoidy i leki sterydowe.

Czas stosowania leków ogólnoustrojowych, jak i ich dawkowanie zależą między innymi od intensywności objawów, ale również od:

  • przyczyny choroby,
  • wieku pacjenta,
  • indywidualnej podatności na działanie leków,
  • miejsca występowania zmian chorobowych.

Przez cały okres leczenia pacjent powinien pozostawać pod kontrolą lekarza, aby specjalista mógł w razie potrzeby na bieżąco wprowadzać zmiany lub modyfikować leczenie.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie wymaga wsparcia odpowiednią pielęgnacjąSeborh - zestaw

W chorobie, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, leczenie farmakologiczne powinno być uzupełniane przez codzienną pielęgnację. Stan skóry w dużej mierze zależy od kosmetyków, które są stosowane na co dzień. Aby uniknąć nasilania się objawów, należy zrezygnować z silnego złuszczania skóry oraz używania drażniących preparatów.

Dobre dermokosmetyki powinny działać przede wszystkim nawilżająco i łagodząco, jak również ułatwiać złuszczanie naskórka. Będzie tak, jeśli w ich składach znajdziemy kwas mlekowy, mocznik, pantenol, alantoinę. Składniki te wspierają naturalne funkcje bariery hydrolipidowej, zmniejszają podrażnienia oraz regulują procesy odnowy naskórka. Kosmetyki powinny też wykazywać działanie przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne, co jest szczególnie ważne w kontekście walki z przyczynami ŁZS.

Dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy Seborh

Jak wspomnieliśmy powyżej, standardowe leczenie łojotokowego zapalenia skóry warto wspierać używaniem dobrych kosmetyków. W przypadku ŁZS głowy na uwagę zasługują dermokosmetyki Seborh. To trzy produkty odpowiadające na potrzeby łojotokowej skóry głowy: szampon, odżywka i płyn z wieloma sprawdzonymi składnikami aktywnymi.

  • Szampon, który działa przeciwgrzybiczo oraz łagodząco, dobrze oczyszcza skórę głowy i pomaga pozbyć się łusek oraz uciążliwego świądu. Zawiera m.in. siarczek selenu, pirokton olaminy, mleczko pszczele i pantenol.
  • Emulsja Seborh zapobiega przesuszeniu skóry głowy, redukuje jej swędzenie oraz wspiera złuszczanie zrogowaciałej warstwy. Można w niej znaleźć m.in. mocznik, olej z czarnuszki, kwas mlekowy.
  • Płyn do skóry głowy Seborh charakteryzuje się działaniem złuszczającym i nawilżającym. W jego składzie zawarto m.in. kwas glikolowy, kwas migdałowy oraz ekstrakt z nagietka.

opinia-ikonkaDiagnoza łojotokowego zapalenia skóry bardzo mnie przeraziła. Postanowiłam jednak powalczyć o stan mojej skóry. Zaczęłam zdecydowanie działać i zgodnie z radami lekarza zmieniłam dietę i styl życia. Na koniec została mi pielęgnacja. I tak naprawdę dopiero wprowadzenie kosmetyków Seborh przyniosło mi ulgę i zauważalną poprawę kondycji skóry. Polecam te kosmetyki wszystkim chorympisze pani Nina z Katowic.

opinia-ikonkaNa ŁZS cierpię od dobrych kilku lat. Dzięki dermokosmetykom Seborh już od dłuższego czasu mam spokój ze swędzeniem i łuszczeniem, a różnica w wyglądzie mojej skóry głowy jest ogromna!pisze pani Dorota z Jeleniej Góry

Łojotokowe zapalenie skóry – jak leczyć dietą?

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry za pomocą diety przynosi czasem naprawdę dobre rezultaty. Nie od dzisiaj wiadomo, że to, co jemy, ma istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym na kondycję skóry. W związku z tym spożywanie dobrych produktów spożywczych przyczynia się także do zahamowania objawów choroby. Dieta powinna być zatem bogata w warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze. Należy natomiast unikać cukrów prostych, białego pieczywa, czerwonego mięsa i produktów przetworzonych, które zwiększają ryzyko rozwoju ŁZS.

Łojotokowe zapalenie skóry – jak wyleczyć? Podsumowanie

Podsumowując, w przypadku choroby, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, leczenie wymaga dużej cierpliwości oraz zaangażowania od pacjenta. Ze względu na przewlekły charakter choroby, poprawa stanu skóry może być tylko czasowa. Niestety, po odstawieniu leków często dochodzi do jej pogorszenia. Można jednak przedłużyć okres remisji, wspierając leczenie odpowiednimi dermokosmetykami, dietą, a także innymi zdrowymi zmianami wprowadzonymi do stylu życia.

Seborh - zestaw

SEBORH
DERMOKOSMETYKI NA ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY KUP TERAZ

FAQ

1. Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie. Jak wygląda?

ŁZS leczy się najczęściej za pomocą leków do stosowania miejscowego. Są to szampony, płyny i kremy o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i keratolitycznym. W najtrudniejszych przypadkach wprowadza się leczenie ogólne. Ważnym uzupełnieniem terapii jest pielęgnacja za pomocą dobrze dobranych kosmetyków – przykładem może być zestaw Seborh.

2. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry u dzieci?

U najmłodszych z ŁZS stosuje się głównie domowe metody leczenia. Należy codziennie myć dziecku głowę, a przed umyciem smarować ją oliwą z oliwek. Warto też przygotowywać delikatne peelingi z namoczonych płatków owsianych. W celu usunięcia łusek można użyć złuszczającej oliwki salicylowej, którą należy najpierw podgrzać, następnie wsmarować w skórę głowy, a potem owinąć folią i ręcznikiem. Po 1-2 godzinach zmywa się oliwkę szamponem przeciwłupieżowym. Na co dzień warto używać łagodnych, opartych na naturalnych składnikach preparatów, w których znajdują się też substancje przeciwgrzybicze.

3. ŁZS – leczenie to także stosowanie odpowiedniej diety. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Kluczowe jest dostarczanie witamin z grupy B (zwłaszcza biotyny) i cynku, które mają działanie przeciwłojotokowe i mogą łagodzić objawy choroby. Należy również unikać spożywania niezdrowych produktów wysokoprzetworzonych. Sama zmiana diety jednak nie wystarczy, by pokonać ŁZS, trzeba pamiętać również o leczeniu i pielęgnacji.

4. Czy łojotokowe zapalenie skóry jest wyleczalne?

ŁZS uznawane jest za chorobę przewlekłą. Pozbycie się objawów choroby nie wyklucza wcale jej nawrotów, dlatego zaleca się stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Objawy można kontrolować, stosując 1-2 w tygodniu szampon zawierający substancję leczniczą o działaniu przeciwgrzybiczym (np. klotrimazol, ketokonazol, flutrimazol). Na co dzień można zaś używać dermokosmetyków dostępnych bez recepty, np. szamponów z siarczkiem selenu czy piroktonem olaminy, dostosowanych do potrzeb skóry z ŁZS.


Bibliografia

1. Buczek A, Wcisło Dziadecka D i in.: Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Post N Med, 49-54, 2018
2. Brzezińska-Wcisło L, Wcisło-Dziadecka D, Lis-Święty A, Trzmiel D: Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy-patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol, 2: 59-64, 2007
3. Baran E, Szepietowski J, Maleszka R i in.: Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Dermatol Klin, 8: 229-234, 2006
4. Schwartz R.A., Janusz C.A., Janniger C.K.: Seborrheic dermatitis: an overview. Am. Fam. Physician, 74: 125–130, 2006
5. Hay RJ: Malassezia dandruff and seborrhoeic dermatitis: an overview. Br J Dermatol, 165 (suppl. 2): 2-8, 2011

5/5 - (5 votes)