Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czym jest?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekła choroba zapalna, dotykająca około 3% populacji. Jej charakter jest nawrotowy, a do zaostrzenia objawów często dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Jak wskazuje sama nazwa choroby, u jej podłoża leży łojotok głowy, nie jest to jednak jedyny czynnik przyczyniający się do rozwoju schorzenia. Jakie są zatem przyczyny i objawy ŁZS oraz jak z nim walczyć?
Spis treści:
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy – charakterystyka
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie
- ŁZS skóry głowy a domowe sposoby
- Wypróbuj Seborh – dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Przyczyny ŁZS głowy | Objawy ŁZS głowy |
|
|
SEBORH
ZESTAW NA ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁOWY KUP TERAZ
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – charakterystyka
Łojotokowe zapalenie skóry jest powszechną chorobą dermatologiczną, która występuje w każdej grupie wiekowej – diagnozowana jest zarówno u niemowląt, jak i osób dorosłych. Często ma początek w wieku dojrzewania, czyli w okresie, gdy gruczoły łojowe są bardziej aktywne. Do wzmożonej pracy tych gruczołów przyczyniają się zmiany hormonalne, ale też długotrwały stres, nieodpowiednia dieta, brak higieny czy rosnące zanieczyszczenie powietrza.
Ze względu na podobieństwo ŁZS do łuszczycy, egzemy i alergii, rozpoznanie powinien postawić dermatolog. Wśród podstawowych objawów łojotokowego zapalenia skóry wymienia się przede wszystkim zaczerwienienie i łuszczenie się skóry (zobacz też tabelę powyżej). Głowa jest jednym z tych miejsc, gdzie objawy choroby pojawiają się najczęściej. Przyczyną są zlokalizowane tam gęsto gruczoły łojowe.
Intensywność objawów ma związek z wiekiem pacjenta. U niemowląt pojawiają się białe lub żółte płatki, będące połączeniem łoju i złuszczającego się naskórka. Nazywamy to ciemieniuchą. Natomiast u osób dorosłych może dojść do wzmożonego wypadania włosów lub nawet łysienia.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy nie zostały jeszcze dokładnie wyjaśnione, jednak dużą rolę w rozwoju tej choroby przypisuje się drożdżakom z rodzaju Malassezia. Grzyby te bytują na skórze człowieka jako naturalny składnik mikroflory, natomiast ich nadmiar prowadzi do wystąpienia objawów choroby. U osób mających łojotok skóry głowy drożdżaki Malassezia rozwijają się szczególnie chętnie. Żywią się kwasami tłuszczowymi, które pozyskują przez rozkład lipidów zawartych w sebum – w tym celu uwalniają lipazę, która powoduje również tworzenie się stanów zapalnych. Stan zapalny skutkuje nadmiernym i przyspieszonym wytwarzaniem naskórka. Zaburzenie naturalnej bariery ochronnej skóry sprawia, że drożdżakom łatwiej w nią wnikać. Sytuację pogarszają nieustannie produkowane kwasy tłuszczone, stanowiące pożywkę dla drożdżaków. Co więcej, przez uszkodzony naskórek skóra traci wodę, co nasila świąd i łuszczenie.
Przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że zachorowanie na łojotokowe zapalenie skóry może mieć związek z obniżeniem odporności. Zauważono, że chorobę tę częściej diagnozuje się u osób chorych na AIDS, leczonych immunosupresyjnie czy po przeszczepach narządów – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie
Skutecznych metod leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy niestety jeszcze nie opracowano. Związane z nim objawy można wyciszyć, ale ryzyko nawrotu zawsze istnieje.
Na czym polega kuracja? Przede wszystkim na stosowaniu szamponów, które zawierają cyklopiroksolaminę, ketokonazol lub klotrimazol. Szamponu trzeba używać 2-3 razy w tygodniu przez około miesiąc. Zazwyczaj pacjenci muszą często myć głowę. W łagodniejszej postaci choroby można stosować na co dzień szampony z takimi składnikami aktywnymi, jak siarczek selenu, dziegieć, pirokton olaminy.
W cięższych postaciach ŁZS problem wymaga włączenia miejscowych glikokortykosteroidów, niekiedy wdraża się także leczenie ogólnoustrojowe.
ŁZS skóry głowy a domowe sposoby
Wielu osobom udaje się opanować łojotokowe zapalenie skóry głowy domowymi sposobami, takie postępowanie jest też zalecane w przypadku niemowląt.
Podstawą jest odpowiednia, codzienna pielęgnacja:
- każdego dnia należy myć głowę dobrze dobranymi szamponami i stosować wspomagające płyny oraz emulsje. Warto wybierać preparaty bazujące na naturalnych składnikach aktywnych, działające keratolitycznie, nawilżająco i antyseptycznie,
- przed każdym umyciem włosów można smarować skórę głowy oliwą z oliwek lub oliwką dla niemowląt,
- wskazane jest stosowanie delikatnych peelingów, np. z α-hydroksykwasami (kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas jabłkowy). Można również przygotować samodzielnie łagodny peeling dla dziecka, namaczając płatki owsiane. Jeśli łuski są duże, można użyć oliwki salicylowej.
Poza walką z objawami choroby, warto zadbać też o działania profilaktyczne. Wśród nich ważną rolę odgrywa dieta, która może pomóc w zmniejszeniu łojotoku. Należy unikać produktów, które wzmagają wydzielanie łoju: słodyczy, smażonych potraw, fast-foodów, produktów instant. Warto przyjrzeć się też temu, czy objawów nie wywołuje spożywanie nabiału. W codziennym jadłospisie powinny się pojawiać produkty bogate w cynk, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B i błonnik (np. orzechy, pestki, nasiona, warzywa strączkowe, zielone warzywa). Dodatkowo można się wspomagać suplementacją omega-3 i witaminy D, pić oczyszczające napary ziołowe z mięty i pokrzywy oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Wypróbuj Seborh – dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Osoby, których dotyczy łojotokowe zapalenie skóry głowy, z pewnością szukają skutecznych rozwiązań. Dobre działanie wykazują dermokosmetyki Seborh, które opierają się na składnikach pochodzenia naturalnego.
Są to trzy preparaty, tworzące zestaw:
- szampon z piroktonem olaminy, siarczkiem selenu i mleczkiem pszczelim, który doskonale oczyszcza skórę głowy, zwalcza drożdżaki i uczucie świądu oraz zapobiega tworzeniu się łuski,
- emulsja z piroktonem olaminy, mocznikiem, siarką i olejem z czarnuszki – odbudowuje warstwę hydrolipidową skóry głowy i hamuje rozwój grzybów, wspomaga złuszczanie i zmniejsza swędzenie,
- płyn z kwasem glikolowym, kwasem migdałowym i pantenolem, ułatwiający złuszczenie martwego naskórka i nawilżający.
Zestaw Seborh pozwala na kompleksową pielęgnację skóry głowy z ŁZS. Eliminuje odczuwany dyskomfort i pomaga pozbyć się łuski. Działa u źródła problemu, zwalczając drożdżaki Malassezia i przywracając skórze głowy równowagę hydrolipidową.
Długo myślałam, że mam łupież i przez to wydałam dużo pieniędzy na specjalistyczne szampony. Dopiero po wizycie u dermatologa okazało się, że to łojotokowe zapalenie skóry głowy. Lekarz polecił mi specjalistyczne dermokosmetyki Seborh, które tym razem okazały się trafione – pisze pani Karina z Wałbrzycha
Bardzo przeszkadzały mi objawy ŁZS, cały czas wstydziłam się tego, jak wyglądam. Na szczęście dowiedziałam się o dermokosmetykach Seborh. Od kiedy ich używam, moja skóra jest odpowiednio nawilżona, łuszczenie się zmniejszyło, a głowa przestała swędzieć – pisze pani Agnieszka z Poznania
Podsumowanie
Łojotokowe zapalenie skóry głowy bywa szczególnie uciążliwe ze względu na miejsce występowania zmian. Chorobę powinien zdiagnozować lekarz dermatolog, który doradzi również odpowiedni plan leczenia. Warto pamiętać, że ŁZS nie da się całkowicie wyleczyć. Ważne jest wczesne reagowanie na pojawiające się objawy, jak i wspomaganie się przez odpowiednią pielęgnację i profilaktykę.
SEBORH
SZAMPON NA ŁZS W ZESTAWIE Z EMULSJĄ I PŁYNEM KUP TERAZ
FAQ
1. Co pomaga pokonać łojotokowe zapalenie skóry?
W łagodnych przypadkach ŁZS wystarczy regularne oczyszczanie skóry głowy dobrymi szamponami o działaniu przeciwgrzybiczym, jak i stosowanie emulsji nawilżających oraz płynów złuszczających. Do codziennej pielęgnacji warto wprowadzić specjalne dermokosmetyki, które zawierają naturalne składniki aktywne, np. zestaw Seborh.
2. Czy łojotokowe zapalenie skóry głowy może przenieść się na inne obszary ciała?
Tak, objawy ŁZS mogą objąć też inne miejsca, np. brwi i powieki, fałdy nosowo-wargowe, okolice uszu, pachy, okolicę międzyłopatkową. Dlatego tak ważne jest podjęcie właściwej kuracji, wspomaganej dobrymi dermokosmetykami.
3. Czy łojotokowe zapalenie skóry głowy może powodować wypadanie włosów?
Tak. Nadmiar łoju i martwego naskórka może blokować ujścia mieszków włosowych, powodując wypadanie włosów. Gdy choroba ma długotrwały przebieg, może dojść do znacznej ich utraty. W związku z tym należy jak najszybciej podjąć leczenie i zmienić pielęgnację, dostosowując ją do potrzeb skóry z ŁZS.
Bibliografia
1. Baran E, Szepietowski J, Maleszka R i in.: Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Dermatol Klin, 8: 229-234, 2006
2. Brzezińska-Wcisło L, Wcisło-Dziadecka D, Lis-Święty A, Trzmiel D: Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy-patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol, 2: 59-64, 2007
3. Buczek A, Wcisło Dziadecka D i in.: Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Post N Med, 49-54, 2018
4. Hay RJ: Malassezia dandruff and seborrhoeic dermatitis: an overview. Br J Dermatol, 165 (suppl. 2): 2-8, 2011
5. Bukvic Mokos Z, Kralj M, Basta-Juzbasic A, Lakos Jukic I: Seborrheic dermatitis: an update. Acta Dermatovenerol Croat, 20: 98-104, 2012
mam stwierdzone łojotokowe zapalenie skóry głowy… byłam u dermatologa, mam przepisane wszystkie leki i zalecone dermo. im dłużej używam tym jest lepiej.
Mnie dopiero czeka wizyta u lekarza.
Podejrzewam że to może być to.
moj tata choruje na lojotokowe zapalenie skory glowy i dopiero jest po rozpoznaniu i pierwszych dniach leczenia. jest poprawa. samodzielnie kupilam seborh tacie i uzywa z rezultatami.