Plastry na blizny – stosowanie i efekty

Plastry na blizny cieszą się obecnie wzrastającą popularnością. Blizny, jak wiadomo, powstają wskutek głębokiego uszkodzenia skóry, powodującego ubytek. Organizm zastępuje go inną tkanką, która wyraźnie różni się od skóry zdrowej – jest włóknista, ma zmieniony kolor i nie jest równa z powierzchnią skóry.

W ciągu swojego życia jesteśmy narażeni na urazy, w wyniku których na ciele mogą pozostać blizny. Bywa, że blizny są efektem planowanych zabiegów chirurgicznych, czasem tych mających na celu poprawienie urody. Wszystkie blizny łączy jedno: nie są pożądane. Stanowią nie tylko problem estetyczny, ale czasami bolą, swędzą i ograniczają zakres ruchów. Dlatego zazwyczaj szukamy sposobów, aby się ich pozbyć lub przynajmniej je zredukować. Czy mogą nam w tym pomóc silikonowe plastry na blizny?

Silikonowe plastry na bliznySilikonowe plastry na blizny – jak działają?

Jak działają plastry silikonowe na blizny? Mechanizm działania samego silikonu nie jest do końca wyjaśniony, jednak w toku wielu badań naukowych, prowadzonych na dużych grupach osób, wykazano, że silikon:

  • tworzy na skórze przezroczystą warstwę, która zatrzymuje w niej nawilżenie, usprawniając procesy gojenia i zapobiegając nadmiernej syntezie kolagenu,
  • zmniejsza widoczność blizny oraz zapobiega jej przerastaniu przez wypłaszczenie jej i znormalizowanie jej struktury,
  • rozjaśnia tkankę blizny,
  • sprawia, że tkanka jest bardziej miękka i elastyczna, co ma duże znaczenie podczas rehabilitacji pourazowej u pacjentów z rozległymi bliznami, np. po oparzeniach.

Preparaty zawierające silikon to nie tylko plastry, ale też kremy i żele. Plastry na blizny działają jednak mocniej niż żele silikonowe. Pozostają na skórze długo, nie dopuszczając do wyschnięcia substancji aktywnej. Dodatkowo naturalna ciepłota ciała powoduje rozgrzanie plastra i znajdującej się pod nim tkanki. Podwyższenie temperatury sprzyja aktywowaniu kolagenazy – enzymu rozkładającego kolagen, dzięki czemu proces regeneracyjny jest przyspieszony. Dodatkowo plastry zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka.

Plastry silikonowe – czy są dla mnie odpowiednie?

Plastrów można używać zarówno do pielęgnowania świeżo wygojonych blizn jak i zmian starych, przetrwałych – według niektórych producentów do dziesięciu lat po powstaniu blizny. Nadają się dla dzieci od 6. miesiąca życia i dorosłych.

Przeciwwskazaniem do stosowania plastrów są blizny, które jeszcze się nie zagoiły, oraz takie, w obrębie których toczy się stan zapalny lub inna choroba skóry, uniemożliwiająca aplikację plastra. Jeśli masz uczulenie na silikon, ta metoda również nie będzie odpowiednia dla Ciebie. Plaster może wywołać miejscową lub uogólnioną reakcję alergiczną.

Stosowanie plastrów ma też sens tylko w przypadku odpowiedniego rodzaju blizn. Jak wynika z tabeli, plastry najlepiej sprawdzają się na blizny przerostowe i keloidy. Jeśli chodzi o blizny mające charakter zanikowy, lepiej zdecydować się na inne rozwiązania.

Rodzaje blizn Czy plastry silikonowe mogą pomóc?
Blizny przerostowe Blizny przerostowe są wypukłymi, twardymi zmianami, pozostającymi w granicach rany. Plastry pomogą je zmiękczyć i spłaszczyć.
Bliznowce (keloidy) Keloidy wykraczają poza granice rany i z czasem mogą się powiększać. Można temu zapobiec, stosując plastry, ponieważ mają one właściwości hamujące nadmierną produkcję kolagenu.
Blizny zanikowe (atroficzne) Blizny zanikowe są wklęsłe, co jest skutkiem niedostatecznej ilości kolagenu podczas procesów gojenia. W takim przypadku plastry nie będą efektywne, podobnie jak inne preparaty apteczne. Realnie pomóc mogą jedynie zabiegi, które pobudzą skórę do regeneracji.

Jak stosować plastry na blizny?

Aby plastry na blizny działały, trzeba prawidłowo ich używać.

  • Przed aplikacją plastra dokładnie umyj dłonie wodą z mydłem. Osusz je ręcznikiem, najlepiej takim, który nie pozostawia na dłoniach włosków i kłaczków.
  • Powierzchnia blizny i skóra wokół niej również powinny być odtłuszczone i czyste. Umyj je wodą z mydłem. Dokładnie osusz.
  • Wyjmij plaster z opakowania. Jeśli jest zbyt duży, możesz go przyciąć. Plaster nie powinien być też za mały, musi dobrze obejmować całą powierzchnię blizny.
  • Usuń folię ochronną i przyklej plaster, zaczynając od brzegu. Ruch powinien być zdecydowany i płynny, tak, by pod plastrem nie znalazły się pęcherzyki powietrza. Plaster musi ściśle przylegać do ciała.
  • Raz dziennie zdejmuj plaster, by oczyścić skórę pod nim. Nie używaj jednego plastra dłużej, niż zaleca producent. Czas, przez który można nosić jeden plaster, to zwykle od 3 do 5 dni.

Dzięki działaniu siły adhezyjnej, plastry łatwo przyklejają się i nie zsuwają, nawet gdy są umieszczone pod ubraniem.

Jeśli zamierzasz stosować plastry na blizny pooperacyjne, na przykład po cesarskim cięciu, najpierw skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że rana musi być całkowicie zagojona, zanim zaczniesz używać plastrów.

Jak długo należy stosować plastry na blizny?

Plastry silikonowe są bardzo bezpieczną metodą usuwania blizn. Praktycznie nie uczulają – alergia na silikon jest niezwykle rzadka – i nie powodują żadnych podrażnień. Można stosować je przez wiele tygodni, aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Pierwsze efekty leczenia zauważysz już po około miesiącu. W zależności od tego, jak wygląda blizna przed leczeniem, jakie jest jej pochodzenie i wielkość, ostateczny efekt leczenia może zostać uzyskany po mniej więcej kilku miesiącach (około pół roku).

Podsumowanie

Plastry są wygodną i skuteczną metodą na redukowanie blizn. Można je wykorzystywać w leczeniu blizn różnego pochodzenia – blizn po cięciu cesarskim, po oparzeniach, blizn pooperacyjnych i po urazach. Ceny plastrów są zróżnicowane, wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za jedną sztukę. Niemniej warto się w nie zaopatrzyć – ich regularne stosowanie pozwala na zredukowanie blizny i polepszenie komfortu życia.


Bibliografia:

1. Mafong E.A., Ashinoff R., Treatment of hypertrophic scars and keloids: a review, 2000
2. Mackiewicz-Wysocka M., Żaba R., Patogeneza oraz wybrane metody leczenia blizn przerosłych i bliznowców, 2017
3. Broniarczyk-Dyła G., Urysiak I., Wawrzycka-Kaflik A., Keloidy i blizny przerosłe, 2006
4. Przylipiak A., Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, 2017
5. Palefsky I., Wilson N., Silicone gel-based compositions for wound healing and scar reduction, 2009

Rate this post