Witaminy na wypadanie włosów – które wybrać?
Witaminy na wypadanie włosów mają bardzo duży wpływ. Okazuje się, że dieta uboga w te podstawowe składniki odżywcze może prowadzić nie tylko do nadmiernej utraty włosów, ale też przedwczesnego siwienia, utraty połysku włosów czy ich wolniejszego wzrostu. Zbilansowane odżywianie i suplementacja spowodują, że kondycja włosów ulegnie poprawie – staną się one gęste, lśniące i mocne. Na które witaminy na wypadanie włosów warto zwrócić uwagę?
Witaminy ważne dla zdrowia włosów | Źródła w pożywieniu |
witamina A, | wątróbka, tran, czerwone warzywa (marchew, dynia, pomidory), brokuły, |
witamina C, | natka pietruszki, owoce cytrusowe, acerola, owoce dzikiej róży, papryka, |
witamina D, | tran, ryby (węgorz, śledź, łosoś), jaja, |
witamina E, | nasiona i orzechy, awokado, kiełki pszenicy, |
witaminy z grupy B. | orzechy i pestki, warzywa strączkowe, nabiał, jaja, drób, ryby, wątróbka, drożdże. |
WYBIERZ DELPOS
I POZBĄDŹ SIĘ WYPADANIA WŁOSÓW KUP TERAZ
Najlepsze witaminy na wypadanie włosów. Jak działają?
Witaminy na wypadanie włosów mają ogromne znaczenie dla kondycji włosów oraz skóry głowy. Warto dowiedzieć się, za jakie funkcje odpowiadają i jak objawia się ich niedobór – być może to umożliwi rozpoznanie przyczyny problemów z włosami.
Które witaminy będą najlepsze na wypadanie włosów?
- Witamina A – bierze udział w prawidłowym rogowaceniu macierzy włosa. Pobudza podziały komórkowe i reguluje powstawanie keratyny. Jej braki powodują suchość i łamliwość włosów oraz spowolnienie ich porostu. Ważna dla włosów jest nie tylko witamina A w postaci retinolu, ale również w formie beta-karotenu, który powoduje, że włosy stają się gęstsze, błyszczące i mniej podatne na łamanie.
- Witamina C – ma duży wpływ na kondycję skóry głowy, wzmacnia naczynia krwionośne i regeneruje włókna kolagenowe. Ułatwia dopływ składników odżywczych do mieszków włosowych i wpływa na prawidłowe tworzenie łodyg włosów. Umożliwia też przyswajanie żelaza. Gdy w organizmie brakuje witaminy C, włosy wypadają nadmiernie, są kruche i rozdwajają się na końcach.
- Witamina D – bierze udział w regulowaniu cyklu wzrostu włosa. O ważnym wpływie tej witaminy na porost włosów świadczy chociażby istnienie specjalnych receptorów dla niej w komórkach mieszków włosowych. Jak wykazano badaniami, wielu typom łysienia towarzyszy niedobór witaminy D. To pozwala uznać ją za jedną z kluczowych witamin przeciwdziałających wypadaniu włosów.
- Witamina E – usprawnia mikrokrążenie w skórze głowy, dzięki czemu mieszki włosowe są zaopatrywane w substancje odżywcze i dotlenione. Chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami oraz reguluje wydzielanie sebum. Osłabienie kondycji włosów może być oznaką braku tej witaminy.
- Biotyna (witamina H, witamina B7) – stwarza korzystne warunki dla wzrostu włosów. Zawiera duże ilości siarki, niezbędnej do tworzenia keratyny – podstawowego składnika budulcowego włosów. Hamuje też nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Niedostateczna podaż biotyny skutkuje wypadaniem włosów, łojotokiem i łupieżem.
- Witamina B3 (niacyna) – poprawia ukrwienie skóry i przyspiesza transport składników odżywczych do cebulek włosów. Zwalcza stany zapalne oraz przeciwdziała nadmiernej produkcji łoju. Uczestniczy w wielu przemianach metabolicznych, dostarcza energii potrzebnej włosom do wzrostu, jest niezbędna do prawidłowego tworzenia się łodyg. Jej niedobór może się objawiać łuszczeniem i przetłuszczaniem skóry głowy oraz spowolnionym porostem włosów.
- Witamina B2 (ryboflawina) – wspiera wzrost włosów, będąc źródłem energii. Reguluje aktywność gruczołów łojowych. Gdy brakuje jej w organizmie, włosy przy skórze głowy są przetłuszczone, a na końcach przesuszone. Dochodzi również do ich przerzedzenia.
- Witamina B5 (kwas pantotenowy) – łagodzi stany zapalne skalpu. Regeneruje skórę głowy i pobudza porost włosów. Poprawia pigmentację włosów i pomaga zachować ich naturalny kolor. Na niedobór witaminy B5 może wskazywać przedwczesne siwienie włosów, osłabienie ich kondycji i łysienie.
- Witamina B6 (pirydoksyna) – uczestniczy w powstawaniu włosa. Stymuluje podziały komórek w mieszkach włosowych. Kiedy jest jej za mało, włosy wolniej rosną, są mało odporne na uszkodzenia i wypadają.
- Witamina B9 (kwas foliowy) – pobudza cebulki włosowe do wzrostu i powoduje ich wzmocnienie. Niedobór kwasu foliowego hamuje wyrastanie nowych włosów, przyśpiesza siwienie i wzmaga wypadanie.
- Witamina B12 – ważna dla prawidłowego rozwoju włosów oraz dla wykształcenia ich mocnej struktury. Skutkiem niedoboru tej witaminy jest między innymi niedokrwistość, prowadząca do wypadania włosów. Występuje też problem z przetłuszczającymi się włosami.
Jak przyjmować witaminy na wypadanie włosów?
Źródłem witamin na wypadanie włosów powinna być przede wszystkim nasza dieta. Większość z witamin jesteśmy w stanie dostarczyć w zupełności, przestrzegając zasad zdrowego odżywiania. I tak na naszym talerzu powinny codziennie lądować warzywa i owoce, nasiona, kiełki i orzechy.
Sprawdź jaki wybrać szampon na wypadanie włosów
Pamiętajmy, że witaminy przyswajają się w zależności od składników spożywanych w ich towarzystwie. Na przykład surowe jajka zawierają awidynę – białko, które wiąże biotynę i uniemożliwia jej absorpcję. Diety niskotłuszczowe mogą z kolei prowadzić do niedoborów witamin A, D, E i K, jeśli więc zależy nam na zdrowiu włosów, musimy zadbać o to, by w diecie znalazły się wystarczająca ilość tłuszczu – mówi Justyna Masal – Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Nawet przy zbilansowanej diecie możemy mieć jednak problem z dostarczeniem sobie odpowiedniej ilości pewnych witamin. Niedobór witaminy D jest tak powszechny, że wielu lekarzy zaleca jej suplementację
Poza tym w niektórych stanach, np. przy silnym stresie czy infekcjach, czy też wskutek starzenia się organizmu zapotrzebowanie na niektóre witaminy rośnie. Wówczas możemy wspomóc się gotowymi suplementami, które zawierają kompleks witamin niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów.
Witaminy na wypadanie włosów i dermokosmetyki – idealny duet?
Witaminy na wypadanie włosów mogą pomóc nie tylko wtedy, gdy są stosowane od wewnątrz. Niektóre z nich znalazły zastosowanie w kosmetykach do włosów.
Pantenol, czyli prowitamina B5, regeneruje skórę głowy i koi jej podrażnienia. Po wniknięciu w skórę przemienia się w kwas pantotenowy, istotny dla wzrostu włosów. Dobrze na włosy działa też witamina E, która oprócz tego, że zwalcza wolne rodniki i stymuluje mikrokrążenie, jest ważna dla utrzymania równowagi hydrolipidowej. Dzięki niej włosy pozostają dobrze nawilżone i się nie przetłuszczają. Trzeba wspomnieć jeszcze o witaminie B3 w formie niacynamidu, która z powodzeniem walczy z wypadaniem włosów – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Dietę i suplementację witamin na wypadanie włosów warto połączyć ze stosowaniem dermokosmetyków zawierających witaminy i inne, pomocne składniki, które wzmocnią włosy i pobudzą ich porost.
Delpos – bogate odżywczo dermokosmetyki na problem z wypadaniem włosów
Dermokosmetyki Delpos to trzy specjalistyczne preparaty, przeznaczone do walki z wypadaniem włosów. Ich składy zostały skomponowane na bazie składników aktywnych naturalnego pochodzenia, w tym na ekstraktach roślinnych i witaminach.
Co znajdziesz w zestawie?
- Szampon – z witaminą E, pantenolem i cennymi ekstraktami z amli oraz nagietka.
- Odżywkę, zawierającą pantenol, wzmacniające oleje i keratynę roślinną.
- Płyn do skóry głowy, którego kluczowym składnikiem aktywnym jest niacynamid.
Dzięki kompleksowemu zadbaniu o kondycję skóry głowy, preparaty z serii Delpos pozwalają też osiągnąć maksymalny porost włosów.
Nawet mimo prawidłowej diety włosy wypadały. Dopiero dermokosmetyki Delpos zakończyły mój problem – pisze pani Joanna z GdańskaMyślę, że witaminy na włosy to dobry pomysł. Sama biorę od jakiegoś czasu tabletki z biotyną. Jeśli chodzi o kosmetyki, to jestem dość wybredna, bo używam tylko tych naturalnych. Od trzech miesięcy rządzi u mnie zestaw Delpos. Dzięki tym dermokosmetykom moje włosy zaczęły szybciej rosnąć i stały się niesamowicie gładkie i lśniące – pisze pani Anna z Ciechanowa
WYBIERZ DELPOS
I POZBĄDŹ SIĘ WYPADANIA WŁOSÓW KUP TERAZ
FAQ
1. Jak wybrać witaminy na wypadanie włosów?
Najlepiej byłoby przeprowadzić badania na określenie poziomów danych witamin w organizmie, jednak wiąże się to z czasem i kosztami. Można też wybrać preparaty witaminowe metodą prób i błędów i zażywać je przez kilka miesięcy, obserwując, czy zachodzi jakaś poprawa. Warto pamiętać, że z dobroczynnego działania witamin można skorzystać również wtedy, gdy są stosowane od zewnątrz, wystarczy znaleźć zawierające je dermokosmetyki (np. Delpos).
2. Które witaminy na wypadanie włosów będą najlepsze w moim przypadku?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele witamin ma wpływ na kondycję włosów. Bez specjalistycznych badań nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakiej witaminy konkretnie brakuje w organizmie oraz czy taki niedobór w ogóle występuje. Warto również skupić się na innych działaniach, które mogą ograniczyć wypadanie włosów, np. stosować odpowiednie dermokosmetyki.
3. Stosuję witaminy na wypadanie włosów, ale nie widzę poprawy, co robić?
Brak poprawy po witaminach może świadczyć o tym, że przyjmowana dawka jest zbyt niska, ale warto to sprawdzić badaniami, zanim zaczniemy stosować wyższe dawki (nadmiar niektórych witamin też może powodować wypadanie włosów). Z drugiej strony może to oznaczać, że w organizmie nie ma niedoboru tych witamin, więc ich przyjmowanie nie zmieni nic w stanie włosów. Zalecana jest wizyta u trychologa, aby poznać prawdziwe przyczyny wypadania włosów. Jednocześnie zacznij używać dermokosmetyków, które zawierają naturalne wyciągi roślinne i witaminy, aby wzmacniać włosy od zewnątrz. Dobra pielęgnacja nie zaszkodzi włosom, a może dużo pomóc.
4. Jakie witaminy na wypadanie włosów można znaleźć w dermokosmetykach?
W niektórych preparatach dermokosmetycznych możemy znaleźć witaminy, np. witaminę E, niacynamid czy prowitaminę B5 (pantenol), które odżywią i wzmocnią włosy, a także będą stymulować ich porost.
5. Czy same witaminy na wypadanie włosów wystarczą?
Oprócz zażywania witamin na wypadanie włosów, warto włączyć też pielęgnację naturalnymi dermokosmetykami, które odżywią cebulki i wzmocnią strukturę włosa.
Bibliografia
1. Finner AM: Nutrition and hair: deficiencies and supplements. Dermatol Clin. 31(1):167-172, 2013
2. Rasheed H et al.: Serum Ferritin and Vitamin D in Female Hair Loss: Do They Play a Role? Skin Pharmacol Physiol, 26:101-107, 2013
3. Almohanna M et al.: The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatology and Therapy 9, 51–70, 2019
4. Mounsey AL, Reed SW: Diagnosing and treating hair loss. Am Fam Physician, 80:356-362, 2009
5. Sekita-Pilch M.: Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów,Wydawnictwo Diagnosis, Białystok, 2016
musze poszukać takie witamina na wypadanie włosów bo mam z tym spory problem.
Najlepszy sposób to:
– odpowiednia dieta
– odpowiednie kosmetyki
– suplementacja
– masaże skalpu