Nużeniec – objawy, które rozpoznasz natychmiast!
Nużeniec objawy ma dość charakterystyczne, choć niestety zbieżne z wieloma innymi chorobami dermatologicznymi. Z tego powodu ważna jest trafna diagnoza specjalisty, która pozwoli na jak najszybsze wprowadzenie leczenia. W przeciwnym razie następuje rozwój choroby, jaką jest nużyca, objawy jej zaś z biegiem czasu stają się coraz silniejsze. W nużycy zmiany występują głównie na skórze twarzy i w okolicach oczu. Oczywiście nużeniec ludzki objawy może dawać również w obrębie innych części ciała, ale to właśnie te dwie lokalizacje są dla niego najbardziej powszechne. Bardziej szczegółowe informacje znajdziesz w poniższej tabeli.
Występowania nużeńca na twarzy i głowie | Występowanie nużeńca w pozostałych częściach ciała |
|
|
ODEXIM
SKUTECZNY ZESTAW NA NUŻYCĘ KUP TERAZ
Nużeniec – objawy okulistyczne
Wywoływane przez nużeniec objawy mogą dotyczyć wyłącznie okolic oczu.
Wówczas pojawiają się następujące dolegliwości:
- suchość oka,
- uczucie piasku pod powiekami,
- uciążliwe pieczenie i swędzenie oczu,
- zaczerwienienie powiek,
- łzawienie,
- długotrwały obrzęk powiek,
- złogi/łuski na brzegach powiek,
- odbarwienie rzęs,
- łamliwość i osłabienie rzęs,
- złogi wokół podstawy rzęs (łupież cylindryczny),
- wypadanie rzęs i brwi,
- nadwrażliwość na światło, kurz czy dym,
- gradówka,
- jęczmień.
W razie ich wystąpienia, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z okulistą.
Długotrwała i nieleczona nużyca oczu może powodować różne powikłania. Wśród nich wymienia się między innymi: zespół suchego oka, zapalenie brzegów powiek, alergiczne zapalenie powierzchni oka – mówi Justyna Masal – Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Warto również dodać, że objawy nużycy oka często są mylone z objawami innych chorób, np. alergicznym, wirusowym lub bakteryjnym zapaleniem spojówek.
Sprawdź nasz ranking maści na nużycę
Nużeniec – objawy na twarzy i głowie
Jeśli naszą skórę zaatakuje nużeniec, objawy mogą obejmować między innymi: zaczerwienienie, swędzenie, łuszczenie, powstawanie zmian takich, jak wypryski, grudki, krostki, zaskórniki. Zignorowanie tych symptomów może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu skóry. Przypuszcza się, że nużeniec ma udział w rozwoju innych chorób, np. trądziku różowatego i pospolitego, zapalenia kącików ust, łojotokowego zapalenia skóry. Rzadszym przypadkiem jest nużeniec na głowie, objawy przypominają wówczas te występujące w innych chorobach skóry głowy. Skóra swędzi, może dojść do zapalenia mieszków włosowych, powstania czerwonych krostek, łupieżu i nadmiernego wypadania włosów.
Nużeniec: objawy – co zrobić, gdy się pojawią?
Nużeniec objawy początkowo ma łagodne, jednak nie należy ich ignorować. Pojawienie się jakichkolwiek niepokojących sygnałów na skórze powinno nas skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty dermatologa.
Tylko lekarz może postawić trafną diagnozę oraz wdrożyć właściwe środki lecznicze. Jeśli okaże się to konieczne, lekarz dobierze nam leki, które złagodzą objawy
Jednocześnie warto zaopatrzyć się w dobre dermokosmetyki na nużeńca, ponieważ w zwalczaniu tego pasożyta higiena i pielęgnacja skóry jest priorytetem.
Dermokosmetyki nie tylko wspomagają leczenie nużycy, ale mogą też zmniejszyć ryzyko jej nawrotów. Codzienne stosowanie preparatów o delikatnym działaniu keratolitycznym, np. z kwasem azelainowym, przyczynia się do sprawniejszego usuwania nużeńców – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
Nużeniec – objawy złagodzisz dzięki dermokosmetykom Odexim!
Leki na nużeńca przepisane przez lekarza do pewnego stopnia pomogły, ale moja skóra była sucha, zniszczona i wymagała natychmiastowej pomocy. Chciałam zadbać o nią kompleksowo, dlatego zakupiłam dermokosmetyki na nużeńca Odexim. Ich stosowanie przyniosło mi dużą ulgę. Moja skóra znów jest gładka, jędrna i co najważniejsze, bez śladu po nużycy – mówi pani Katarzyna z Gdyni.
Odexim stanowi specjalistyczną serię dermokosmetyków przeznaczonych do walki z nużycą.
W zestawie zawarto:
- płyn oczyszczający,
- krem na rano,
- krem na dzień,
- pastę na noc.
Każdy z tych preparatów stworzono w oparciu o składniki pochodzenia naturalnego.
Do przykładowych komponentów, których użyto w trakcie produkcji dermokosmetyków Odexim, należą:
- olejek z drzewa herbacianego – prawdziwe remedium na nużeńca, powoduje obumieranie tego pasożyta w ciągu zaledwie kilku minut po zastosowaniu,
- olej z glistnika – ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwpasożytnicze, w medycynie ludowej od wieków stosuje się go do rozwiązywania różnych problemów skórnych,
- ekstrakt z lukrecji – wzmacnia naczynka, łagodzi rumień, nawilża, hamuje nadmierne wydzielanie łoju,
- betaina – poprawia poziom nawilżenia skóry, koi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienia,
- kwas salicylowy – oczyszcza i zwęża pory, eliminując zaskórniki. Ma działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne, redukuje wypryski, pobudza odnowę skóry,
- kwas azelainowy – powoduje delikatne złuszczenie skóry, odtyka pory. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwłojotokowo.
Regularne używanie dermokosmetyków Odexim przywraca skórze dobrą kondycję.
Kiedy pojawiły się u mnie objawy nużycy, zamówiłam serię dermokosmetyków Odexim. Zauważyłam poprawę, ale mimo wszystko udałam się na konsultację do lekarza, który potwierdził diagnozę nużycy i kazał mi pozostać przy tych preparatach – mówi pani Klaudia z Tarnowa.
ODEXIM
SKUTECZNY ZESTAW NA NUŻYCĘ KUP TERAZ
FAQ
1. Słyszałam o pasożycie, jakim jest nużeniec, objawy na mojej skórze wskazują, że go mam. Skąd mam wiedzieć, czy to nie trądzik różowaty?
Nużyca, czyli choroba wywoływana przez nużeńca, jest często mylona z trądzikiem różowatym lub pospolitym. Należy udać się do dermatologa, aby postawił rozpoznanie. Od razu warto też wprowadzić do swojej pielęgnacji dermokosmetyki na nużycę, które zaczną zwalczać zmiany i przyniosą skórze ulgę. Dobrymi składami charakteryzują się np. dermokosmetyki Odexim.
2. Nużeniec – objawy na twarzy. Jak wygląda diagnostyka?
Lekarz przeprowadza wywiad, ogląda chorobowo zmienione miejsca, a także pobiera zeskrobiny ze zmian, aby przeprowadzić dokładną diagnozę. W przypadku podejrzenia nużycy oczu materiał do badania stanowią rzęsy – wyrywa się kilka z nich.
3. Czy w przypadku pasożyta, jakim jest nużeniec, objawy mogą powodować choroby oczu?
Tak, badania wskazują, że nużeniec może przyczynić się do wielu dolegliwości związanych z oczami (np. zespołu suchego oka, nawracających gradówek i jęczmieni).
4. Obserwuję u siebie nużeńca, objawy na twarzy. Jak często mam stosować kosmetyki na nużeńca?
Kosmetyki na nużeńca działają tylko wtedy, gdy są stosowane regularnie. Najlepiej używać ich codziennie, przez okres przynajmniej kilku tygodni – równolegle do terapii zaleconej przez lekarza. Czasami kuracja trwa nawet trzy miesiące, co wynika ze stopnia zaawansowania choroby.
5. Czy stosowanie dermokosmetyków na nużeńca nie nasili objawów, np. podrażnienia skóry?
Nie, jeśli dermokosmetyki zostaną dobrze dobrane – będą miały naturalne składy, bez szkodliwych substancji chemicznych. Takie dermokosmetyki są całkowicie bezpieczne i nie podrażniają wrażliwej skóry.
Bibliografia
- Kuźna-Grygiel W., Kosik-Bogacka D., Czepita D., Sambor I.: Objawowe i bezobjawowe inwazje Demodex spp. powiek u osób w różnych grupach wiekowych, Wiad Parazytol. 2004, 50.
- Wesołowska M., Baran W., Szepietowski J., Hirschberg L., Jankowski S.: Demodicidosis in humans as a current problem in dermatology. Wiad Parazytol 2005, 51, 253-256
- Jarmuda S., O’Reilly N., Zaba R., Jakubowicz O., Szkaradkiewicz A., Kavanagh K.: Potential role of Demodex mites and bacteria in the induction of rosacea. J Med Microbiol 2012, 61, 1504-1510
- Czepita D., Kuźna-Grygiel W., Czepita M., Grobelny A.: Demodex folliculorum and Demodex brevis as a cause of chronic marginal blepharitis. Ann Acad Med Stetin 2007, 53, 63-67
- Hsu C., Hsu M., Lee J.: Demodicosis: a clinicopathological study. J Am Acad Dermatol 2009, 60, 453-462
w moim przypadku nużeniec objawy dawał tak wyraźne, że lekarz robiąc badania już mnie przygotowywał że to może być to. najprawdopodobniej zaraziłam się w salonie kosmetycznym.