Domowe sposoby na przebarwienia – tanie i skuteczne!
Domowe sposoby na przebarwienia pomagają przywrócić skórze jednolity wygląd, a przy tym niewiele kosztują. Sposobów takich jest wiele, jednak które z nich naprawdę działają? W artykule wymienimy kilka popularnych i skutecznych metod na rozjaśnienie przebarwień.
Domowe sposoby na przebarwienia rodem z kuchni
Jako domowe sposoby na przebarwienia możemy wypróbować różne rośliny, które większość z nas znajdzie w swojej kuchni. O rozjaśniających właściwościach niektórych z nich słyszy się nie od dziś – od wieków były stosowane w celu wybielenia niechcianych piegów czy innych plamek na skórze.
O jakich roślinach dokładnie mowa?
- Cytryna na przebarwienia. W cytrynie znajdziemy cenny kwas cytrynowy i witaminę C. To właśnie one odpowiadają za jej właściwości rozjaśniające. Kwas cytrynowy należy do kwasów AHA i delikatnie złuszcza zewnętrzną warstwę naskórka. Witamina C pobudza odnowę komórek skóry oraz hamuje nadmierną produkcję barwnika w skórze. W jaki sposób wykorzystać cytrynę na przebarwienia? Należy zmieszać świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny z połową szklanki przegotowanej letniej wody, następnie używać jak toniku na oczyszczoną skórę wieczorem. Jednorazowa aplikacja oczywiście nie wystarczy, dlatego musimy stosować tę sposób tak długo, aż zauważymy efekty. Pamiętajmy, że w trakcie stosowania soku z cytryny nie wolno narażać skóry na kontakt z promieniami słonecznymi.
- Kurkuma na przebarwienia. Kurkuma charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi oraz rozjaśniającymi – obecna w niej kurkumina hamuje syntezę melaniny. Dlatego warto stworzyć maseczkę z kurkumy na przebarwienia. Do jej przygotowania potrzebujemy: 3 łyżki jogurtu naturalnego, 2 łyżki mielonych płatków owsianych, 1 łyżkę kurkumy i pół łyżeczki miodu. Mieszamy wszystkie składniki razem, aż utworzy się papka o jednolitej konsystencji i nakładamy ją na twarz. Po 15 minutach zmywamy letnią wodą. Maseczkę lepiej wykonywać wieczorem, ponieważ kurkuma może nieco zabarwić skórę – gdyby tak się stało, można usnąć żółte ślady za pomocą oleju kokosowego.
- Ogórek na przebarwienia. Ma nie tylko właściwości rozjaśniające, ale też nawilżające i ujędrniające. Z ogórka możemy przygotować tonik czy maseczkę, możemy też po prostu pokroić to warzywo na plastry i przykładać do problematycznych miejsc. Wykonanie toniku jest bardzo proste: wystarczy wycisnąć sok z ogórka i smarować nim twarz 2 razy dziennie. Tonik można przechowywać w lodówce maksymalnie do kilku dni. Z kolei maseczkę przygotujemy, ścierając ogórek na tarce. Nakładamy ją następnie na oczyszczoną twarz i trzymamy przez 10 minut, po czym spłukujemy wodą.
Sprawdź jak usunąć przebarwienia po trądziku
Domowe sposoby na przebarwienia. Co warto kupić w drogerii i aptece?
Wygodniejszym sposobem na uporanie się z niechcianymi plamkami na skórze będzie z pewnością kupno gotowego olejku lub serum na przebarwienia.
Jaki olejek na przebarwienia sprawdzi się najlepiej? Warto zainteresować się na przykład olejkiem rycynowym. To jeden z najtańszych olejków, który możemy dostać w aptece, a mimo to bardzo skuteczny. Działa przeciwzapalnie i regenerująco, pobudzając odnowę skóry. Może być aplikowany bezpośrednio na skórę, nie trzeba go rozcieńczać. Stosując olejek rycynowy na przebarwienia, już nawet po dwóch tygodniach zauważymy zmniejszenie ich widoczności.
Serum na przebarwienia ma lżejszą konsystencję niż olejek, dlatego niektórym bardziej przypadnie do gustu. Aby wybrać dobre serum, warto kierować się sprawdzonym składnikami aktywnymi.
SEVOLIUM
WYBIERZ SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMÓW!
Do popularnych składników, które skutecznie walczą z przebarwieniami, należy z pewnością:
- witamina C – na przebarwienia to prawdziwy hit kosmetyczny. Swoje właściwości depigmentacyjne zawdzięcza zdolności do hamowania enzymu tyrozynazy, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu wytwarzaniu melaniny. Poza tym stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych i ochrania skórę przed wolnymi rodnikami,
- kwas azelainowy – ogranicza intensywność procesu melanogenezy, przez hamowanie aktywności tyrozynazy. Sprawdzi się świetnie w rozjaśnianiu przebarwień pozapalnych, np. po trądziku, jak również w zwalczaniu ostudy czy przebarwień będących skutkiem opalania. Pomimo że jest to kwas, na przebarwienia można stosować go bezpiecznie przez cały rok, ponieważ jest bardzo łagodny i nie wykazuje działania fotouczulającego,
- ekstrakt z lukrecji – zawarta w nim glabrydyna blokuje enzym tyrozynazę, odpowiadając za silne właściwości wybielające ekstraktu. Świetnie sprawdza się on także w pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej, ponieważ posiada właściwości normalizujące wydzielanie sebum, antybakteryjne i przeciwzapalne,
- witamina E – silny przeciwutleniacz, chroniący skórę przed stresem oksydacyjnym i promieniowaniem słonecznym. Hamuje tyrozynazę oraz pobudza skórę do regeneracji, dzięki czemu pomaga rozjaśnić przebarwienia.
Domowe zabiegi na przebarwienia, które przyśpieszą walkę z nimi
Dobry sposób na przebarwienia to regularny peeling twarzy. Działa na plamki umiejscowione płytko w skórze. Systematycznie stosowany, stopniowo złuszcza warstwy naskórka wraz ze znajdującymi się w nich przebarwieniami. Przyśpiesza też odnowę skóry, dzięki czemu cera staje się rozjaśniona i gładsza.
Jaki peeling na przebarwienia można zastosować? Wyróżniamy następujące rodzaje peelingów: mechaniczne, enzymatyczne i chemiczne.
- Peeling mechaniczny zawiera drobinki, które ścierają martwy naskórek. Może być efektywny jako peeling na przebarwienia, nie zaleca się jednak, aby z tej metody złuszczania korzystały osoby z cerą wrażliwą, trądzikową, czy z trądzikiem różowatym.
- Peelingi enzymatyczne złuszczają nieco łagodniej i dedykowane są cerom wrażliwszym, naczynkowym i ze zmianami zapalnymi. Zawierają np. rozjaśniające enzymy z papai czy ananasa, witaminę C. Enzymy delikatnie rozpuszczają i złuszczają martwy naskórek, prowadząc do zredukowania przebarwień.
- Peelingi chemiczne działają najintensywniej, ponieważ powodują głębsze złuszczenie skóry i mocniej pobudzają ją do odnowy. Bazują na różnych kwasach, na przykład migdałowym, salicylowym, glikolowym. Pamiętajmy, że niewłaściwie zastosowany kwas na przebarwienia może niestety uszkodzić skórę i pozostawić blizny. Dlatego warto rozważyć, czy zamiast domowych eksperymentów nie lepiej będzie udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie zabiegi na przebarwienia wykona doświadczony specjalista.
SEVOLIUM
DERMOKOSMETYKI NA PRZEBARWIENIA ZAMÓW!
Domowe sposoby na przebarwienia to również profilaktyka
Domowe sposoby na przebarwienia mogą nam pomóc pozbyć się przebarwień. Jeśli jednak nie będziemy dbać o skórę w odpowiedni sposób, nie stosować żadnej ochrony przeciwsłonecznej, narazimy się na nowe plamy pigmentacyjne. Podstawą naszej pielęgnacji powinny być więc kremy z filtrem. Każdego dnia rano powinniśmy stosować je tuż po nałożeniu serum na przebarwienia czy innego kosmetyku. To najlepszy sposób, aby uchronić skórę przed nowymi zmianami.
Przebarwieniom zapobiegniemy również:
- unikając stosowania ziół o działaniu fotouczulającym w miesiącach letnich (np. dziurawiec, rumianek, skrzyp polny),
- skracając czas pobytu na słońcu latem (nie tylko podczas opalania),
- lecząc wszelkie stany zapalne skóry – np. trądzik – u specjalisty,
- przestrzegając diety bogatej w antyoksydanty, zwłaszcza w witaminę C.
Podsumowanie
Istnieje wiele różnych sposobów na przebarwienia, które możemy przetestować w zaciszu domowym. Samodzielnie przygotowane toniki i maseczki na bazie produktów, które znajdziemy w kuchni, kosztują niewiele, a mogą wyrównać koloryt cery. Na uwagę zasługują też gotowe kosmetyki i olejki o właściwościach rozjaśniających. Kluczem do zlikwidowania przebarwień będzie jednak cierpliwość i regularność, ponieważ efektów nie zauważymy od razu. Czasami widać je dopiero po tygodniach lub nawet miesiącach systematycznego stosowania domowych sposobów.
Bibliografia:
1. Przybylak-Zdanowicz M., ABC kosmetyki naturalnej, 2014
2. Urbańska A., Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny, 2003
3. Sikora M., Jakie substancje zwalczają plamy pigmentacyjne? 2010
4. Czerpak R., Jabłońska-Trypuć A., Roślinne surowce kosmetyczne, 2008
5. Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, 2018
muszę wypróbować bo mam co rozjaśniać na tej twarzy 😉
Znam niektóre domowe sposoby na przebarwienia i są lepsze i gorsze, ale… DZIAŁAJĄ.