Rozdwajające się paznokcie – co zrobić?

Rozdwajające się paznokcie stanowią problem estetyczny, ale nie tylko. Mogą też powodować dyskomfort, jeżeli wiążą się z uszkodzeniem skóry opuszek. Wiele osób zmaga się z rozdwajaniem paznokci od dłuższego czasu, nie mogąc skutecznie się go pozbyć. Jakie mogą być przyczyny tego kłopotu oraz jak sobie z nim poradzić? W poniższym artykule znajdziesz informacje, które pomogą Ci cieszyć się mocniejszymi paznokciami.

Rozdwajajace się paznokcie - przyczyny problemuRozdwajające się paznokcie – przyczyny problemu

Rozdwajające się paznokcie miewają różne podłoże. Oto najczęstsze przyczyny, które mogą je powodować:

  • nieodpowiednia pielęgnacja,
  • codzienne nawyki, w tym obgryzanie paznokci,
  • choroby paznokci,
  • choroby wewnętrzne,
  • niedobory składników odżywczych.
  • Omówimy teraz szerzej każdą z nich.

Rozdwojone paznokcie jako skutek nieodpowiedniej pielęgnacji

Rozdwajanie paznokci bywa konsekwencją niewłaściwego sposobu pielęgnacji – lub też jej braku. Paznokciom szkodzi na przykład stosowanie metalowych pilników oraz mocne piłowanie płytek przed zabiegami stylizacyjnymi. Często właśnie to prowadzi do problemu z rozdwajaniem. Warto zwrócić uwagę również na to, jaki kształt nadajemy paznokciom – kwadratowy będzie bardziej narażał je na uszkodzenia i rozwarstwianie.

Innym błędem jest nadużywanie zmywaczy zawierających aceton oraz za częste malowanie paznokci lakierem. Nie da się wtedy uniknąć osłabienia kondycji płytek – stają się suche i zniszczone.

Jak więc dbać o paznokcie, aby przestały się rozdwajać? Dopóki się nie wzmocnią, warto obcinać je na krótko i nadawać im okrągły kształt. Do opiłowywania należy używać pilników szklanych, które dobrze zamykają brzeg paznokcia, zapobiegając rozdwajaniu.

Ponadto regularnie, idealnie po każdym kontakcie z wodą, należy stosować kremy nawilżające do rąk. Trzeba pamiętać o dokładnym wmasowaniu ich w płytki paznokci. Warto używać też odżywek utwardzających i olejków.

W przypadku zniszczonych paznokci poleca się manicure japoński, którego niesamowite efekty widać już po pierwszym zabiegu. Jego sednem jest wmasowanie specjalnej, naturalnej pasty w płytkę paznokcia. W skład pasty wchodzą: pyłek pszczeli, keratyna, witamina A i E oraz krzemionka. Dzięki zabiegom paznokcie stają się odżywione, zregenerowane i zyskują piękny połysk. Można zaopatrzyć się w domowy zestaw do manicure japońskiego – jest prosty w obsłudze i wydajny.

Lorem Vit - włosy skóra i paznokcie

LOREM VIT
SKUTECZNE ZIOŁA NA WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE ZAMÓW!

Rozdwajanie się paznokci a codzienne nawyki

Paznokcie mogą ulec rozdwojeniu także na skutek codziennych nawyków. Tym, co najczęściej je osłabia, jest kontakt z detergentami oraz długie moczenie w wodzie. Kiedy więc wykonujesz prace domowe – przykładowo mycie naczyń, zakładaj rękawiczki, które ochronią Twoje paznokcie przed niekorzystnymi czynnikami.

Bardzo szkodliwym nawykiem jest obgryzanie paznokci. Prowadzi do rozwarstwiania, znacznego skrócenia oraz deformacji płytek, a w niektórych przypadkach do jeszcze poważniejszych problemów. Nawyk ten trudno jest pokonać, jednak jest to możliwe. Nie ma jednego skutecznego sposobu – niektórym wystarczy używanie gorzkich lakierów czy zastąpienie obgryzania nowym nawykiem, inni zaś nie obejdą się bez pomocy specjalisty.

Sprawdź też: Domowe sposoby na paznokcie

Choroby powodujące rozdwajanie paznokci

Zdarza się, że rozdwajanie paznokci wynika po prostu z choroby. Można podejrzewać różne problemy zdrowotne, jeśli długo nic nie pomaga i występują też inne, niepokojące objawy.

Choroby paznokci, które wiążą się z ich rozwarstwianiem, to na przykład grzybica i łuszczyca. W dolegliwościach tych występują również zmiany zabarwienia i struktury płytek. Warto zasięgnąć opinii dermatologa, który zdiagnozuje odpowiednio problem.

Istnieje także wiele chorób wewnętrznych, które mogą wiązać się z rozdwajaniem paznokci. Wśród nich można wymienić różne zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy – na przykład niedoczynność, choroby układu krążenia, dnę moczanową, cukrzycę. Nie lecząc głównego problemu, trudno będzie liczyć na poprawę stanu paznokci. Dlatego przy niepokojących objawach koniecznie udajmy się do lekarza, aby zweryfikować, czy nasz problem z paznokciami nie ma poważniejszego podłoża.

Rozdwajające się paznokcie – czego brakuje?

Czasami rozwarstwianie paznokci jest skutkiem niedoborów witamin, minerałów lub innych składników odżywczych, np. białek. Warto się zatem zastanowić, czy na pewno dostarczamy wszystkich niezbędnych składników wraz z dietą.

Rozdwajające paznokcie najczęściej wskazują na niedobór takich składników odżywczych, jak:

  • magnez – najlepsze jego źródła to pestki dyni, kakao, nasiona słonecznika, ziarna sezamu, kasza gryczana, płatki owsiane, banany,
  • cynk – można go znaleźć w ostrygach, podrobach, żółtym serze, żółtkach jaj, pestkach dyni, otrębach pszennych, pistacjach,
  • krzem – występuje w warzywach, płatkach owsianych, otrębach, kaszy jaglanej, a także w ziołach – w skrzypie polnym i pokrzywie,
  • wapń – dostarczają go produkty mleczne, ziarna sezamu, zielone warzywa liściaste, sardynki, soja i jej przetwory, nasiona słonecznika,
  • żelazo – znajduje się w podrobach, mięsie, produktach sojowych, pestkach dyni, roślinach strączkowych,
  • witaminy z grupy B – są obecne w mięsie, podrobach, drożdżach, produktach pełnoziarnistych, jajach, nabiale, roślinach strączkowych.

Trzeba też pamiętać, że paznokcie w dużej mierze zbudowane są z keratyny, która tworzona jest z aminokwasów. Dieta niedostarczająca tych składników w wystarczających ilościach będzie prowadziła do pogarszania się stanu paznokci.

W niektórych przypadkach, aby zapobiegać rozdwajaniu się paznokci, można przyjmować suplementy bogate w witaminy, minerały i aminokwasy. Dobrze byłoby przedtem skonsultować się z lekarzem i zbadać poziomy danych składników we krwi, np. wapnia, żelaza i miedzi, aby sprawdzić, czy faktycznie nam ich brakuje. Syntetyczne preparaty witaminowe i mineralne można bowiem przedawkować. Bezpieczniejszą alternatywą, która również dostarczy witamin i minerałów, są napary ziołowe – na przykład z pokrzywy, z rdestu ptasiego, ze skrzypu polnego.

Lorem Vit - włosy skóra i paznokcie

LOREM VIT
SKUTECZNE ZIOŁA NA WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE ZAMÓW!

Podsumowanie

Co na rozdwajające się paznokcie będzie najlepsze? Wszystko zależy od przyczyn problemu. Jeśli słaby stan paznokci nie jest skutkiem chorób, a wynika przede wszystkim z nieodpowiednich nawyków czy niewłaściwego żywienia, wystarczy wprowadzić w życie w podane w artykule rady. Jeżeli jednak podejrzewamy, że nasz problem z paznokciami ma podłoże chorobowe, wskazana będzie diagnostyka i ewentualnie leczenie. Nie warto zwlekać – potrzeba czasu, aby paznokcie odrosły mocniejsze i przestały się rozdwajać.


Bibliografia:

1. Braun-Falco O., Plewig G., Wolf H.H., Bargdorf W.H.C., Dermatologia, 2004
2. Surma A.W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, 2016
3. Cashman M.W., Sloan S.B., Nutrition and nail disease, 2010
4. Seshadri D., Dipankar D., Nails in nutritional deficiencies. Indian Journal of Dermatology, 2012
5. Chrzanowska D., Krasowska D., Wybrane zmiany płytek paznokciowych, 2008

Rate this post