Łuszczyca – leczenie: co warto wiedzieć?

Łuszczyca – leczenie tej choroby jest trudne, a z uwagi na jej przewlekłość również długotrwałe. Istnieją różne sposoby na walkę z jej objawami. Wybór metody leczenia oraz to, jakie leki na łuszczycę zostaną nam przepisane, zależy m.in. od stopnia zaawansowania choroby i czasu jej trwania. Jak zatem może wyglądać leczenie łuszczycy? I co można zrobić, aby je wspomóc i zmniejszyć ryzyko nawrotów?

Łuszczyca leczenieŁuszczyca – leczenie miejscowe

Ze względu na ilość i nierzadko duże nasilenie objawów, jakie daje łuszczyca, leczenie jej jest prawdziwym wyzwaniem zarówno dla pacjentów, jak i specjalistów. Ta poważna choroba autoimmunologiczna dotyczy bowiem nie tylko skóry, ale całego organizmu. Przewlekły stan zapalny naraża chorych na różne powikłania zdrowotne. U 1/3 pacjentów rozwija się łuszczycowe zapalenie stawów.

Łuszczycę można leczyć miejscowo oraz ogólnie. Jeśli zmiany skórne obejmują mniej, niż 25% powierzchni ciała, podstawą terapii będą przede wszystkim leki miejscowe. Są to maści z cygnoliną, pochodnymi witaminy D, miejscowe glikokortykosteroidy, retinoidy oraz preparaty dziegciowe. A także preparaty o działaniu keratolitycznym, w których skład najczęściej wchodzą kwas salicylowy i mocznik. Te ostatnie stosowane są szczególnie w początkowym etapie leczenia, w celu usunięcia nawarstwionego naskórka i poprawienia efektywności nałożonych później maści leczniczych.

Leczenie doustne łuszczycy

Leczenie doustne łuszczycy najczęściej stosuje się wtedy, kiedy zmiany skórne występują już na dużej powierzchni ciała, a zewnętrzne metody leczenia są niewystarczające. Niestety doustne leki na łuszczycę są obarczone wieloma skutkami ubocznymi i mogą być stosowane tylko dopóki pacjent je toleruje. Podczas przyjmowania tych leków konieczne staje się regularne wykonywanie morfologii krwi oraz monitorowanie funkcji wątroby i nerek.

Metotreksat Jest to lek cytostatyczny. Ogranicza nadmierną proliferację oraz działa przeciwzapalnie. Przyjmowany jest raz w tygodniu, doustnie lub domięśniowo. Najczęściej stosuje się go w umiarkowanych i ciężkich postaciach łuszczycy oraz w łuszczycy stawowej. W trakcie leczenia należy stosować skuteczne metody antykoncepcji.
Cyklosporyna A To silny lek o działaniu immunosupresyjnym, hamujący limfocyty T. Zarejestrowany jest do leczenia ciężkiej łuszczycy. Wyróżnia się wysoką skutecznością w leczeniu zmian łuszczycowych, jednak posiada też liczne działania niepożądane.
Acytretyna Lek ten należy do retinoidów – pochodnych witaminy A. Normalizuje wszystkie procesy prowadzące do powstawania zmian łuszczycowych. Pacjentki podczas przyjmowania tego leku powinny stosować skuteczną antykoncepcję.
psorisel-zestaw

PSORISEL
DERMOKOSMETYKI NA ŁUSZCZYCĘ KUP TERAZ

W postaciach łuszczycy wywołanych czynnikami infekcyjnymi, np. łuszczycy wysiewnej, wdraża się również antybiotyki.

Naświetlanie promieniami UV – rola w leczeniu łuszczycy

Naświetlanie promieniami UV stosuje się najczęściej w przypadkach, gdy zewnętrzne leczenie łuszczycy nie przynosi pożądanych efektów. Wykorzystuje się wówczas promienie UVA i UVB. Zabiegi wykonuje się zazwyczaj 2-3 raz tygodniowo przez okres od 3 do 12 tygodni. Pierwsze efekty mogą być zauważalne już po 20 zabiegach.

Zaletą fototerapii jest to, że stanowi bardzo skuteczną metodę leczenia, a przy tym jest praktycznie pozbawiana działań niepożądanych. Wiąże się też ze stosunkowo niewielkimi kosztami. Dlatego zaleca się jej wprowadzenie u wszystkich pacjentów, dla których leczenie miejscowe okazało się niewystarczające, zanim jeszcze zostaną poddani leczeniu ogólnemu.

Łuszczyca – leczenie biologiczne

Leczenie łuszczycy lekami biologicznymi stosowane jest na świecie już od około 20 lat. Leki te powodują bardzo szybką poprawę kliniczną – często dokuczliwe objawy ustępują już po pierwszej dawce. Co więcej, leki biologiczne, w przeciwieństwie do leków starszej generacji, są pozbawione poważniejszych skutków ubocznych. Niestety, biologiczne leczenie łuszczycy jest bardzo kosztowne i przez to trudno dostępne.

Łuszczyca – leki bez recepty oraz dermokosmetyki

W walce z objawami, jakie daje łuszczyca, leki bez recepty oraz dermokosmetyki będą praktycznym uzupełnieniem. W aptekach dostępna jest szeroka oferta środków takich, jak maści, kremy, żele, a także szampony. Pozwalają one zadbać o higienę skóry, zmniejszając ryzyko infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Ponadto wspomagają leczenie, gdyż nawilżają skórę, łagodzą swędzenie i koją podrażnienia. Wszystkie preparaty dostępne bez recepty działają nieszkodliwie na organizm, zapewniając odpowiednią, codzienną pielęgnację skóry dotkniętej zmianami chorobowymi.

psorisel-zestawLeczenie łuszczycy głowy – jak wygląda?

Leczenie łuszczycy głowy odbywa się przede wszystkim za pomocą preparatów miejscowych. Mają one za zadanie usunąć nagromadzone warstwy naskórka, aby poprawić działanie zastosowanych później środków hamujących nadmierne podziały komórek naskórka oraz leków przeciwzapalnych. Nie mogą złuszczać skóry w sposób mechaniczny, gdyż nasilałoby to objawy łuszczycy. Wskazane są preparaty silnie nawilżające i zmiękczające naskórek, zawierające np. mocznik i kwas salicylowy, które ułatwiają odchodzenie zewnętrznych warstw naskórka bez uszkadzania tych żywych. Takie preparaty najlepiej stosować na całą noc, a rano zmyć odpowiednim szamponem, mającym w składzie np. dziegieć brzozowy.

Rolę wspomnianych preparatów złuszczających i nawilżających mogą pełnić zarówno środki przepisane przez lekarza, jak i dermokosmetyki, które są dostępne bez recepty. Godne uwagi są przykładowo dermokosmetyki Psorisel – szampon, płyn i emulsja, w których zastosowano wiele składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Produkty te pozwalają na łagodną pielęgnację skóry głowy z łuszczycą i wspierają leczenie jej problemów.

Naturalne leczenie łuszczycy

Na naturalne leczenie łuszczycy decydują się pacjenci preferujący takie metody, często też zawiedzeni dotychczasowymi rezultatami leczenia. Na pewno warto się zainteresować dostępnymi rozwiązaniami, trzeba jednak wiedzieć, że nie na każdego mogą podziałać tak samo.

Jako sposoby wspomagające kurację warto wypróbować:

  • Kąpiele lecznicze. Dla suchej i pękającej skóry ukojeniem może być kąpiel z dodatkiem płatków owsianych lub soli z Morza Martwego. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę takiej kąpieli, a po wyjściu z wanny bardzo delikatnie osuszyć skórę.
  • Opalanie. Wiele osób uzyskuje poprawę dzięki regularnemu korzystaniu ze słońca.
  • Soda oczyszczona. Aby sporządzić leczniczą miksturę, należy rozcieńczyć 1,5 szklanki sody w trzech litrach wody, a następnie dodać do kąpieli. Można również aplikować okłady z roztworu sody na miejsca zmienione chorobowo.
  • Zioła. Można je stosować zewnętrznie oraz wewnętrznie. Szczególnie druga z tych form może okazać się pomocna, jednak zaleca się skonsultować z lekarzem, czy picie danych naparów i nalewek ziołowych będzie bezpieczne. Warto też wiedzieć, że zioła najlepiej stosować w mieszankach. Trzeba mieć odpowiednią wiedzę na temat ich przygotowania, dlatego warto poradzić się doświadczonego zielarza.
  • Sok z aloesu. Działa przeciwzapalnie i chłodzi miejsca dotknięte łuszczycą, przynosząc tym samym ulgę.

Inne sposoby wspomagające leczenie łuszczycy

Sposobami najlepiej wspomagającymi leczenie łuszczycy są przede wszystkim dieta i właściwy tryb życia. Dobrze, aby dieta była bogata w ryby. Olej rybi, zawierający kwasy tłuszczowe omega-3, znacznie redukuje stany zapalne. Można go stosować również w formie suplementów. Podobne właściwości mają nasiona lnu, które możemy dodawać do posiłków.

Należy natomiast unikać spożywania żywności, która zaostrza stan zapalny oraz wykluczyć alkohol. W przypadku otyłości powinno się dążyć do normalizacji masy ciała.

Potwierdzono, że na pojawienie się objawów łuszczycy wpływ ma zły stan psychiczny, stres i napięcie. Zalecane jest zatem unikanie stresowych sytuacji, odpoczynek i relaks. W walce z nadmiernym stresem może pomóc terapia psychologiczna. Na wizytę u psychologa powinny zdecydować się również osoby, którym łuszczyca uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, powodując kompleksy i pogarszając stan psychiczny.

psorisel-zestaw

PSORISEL
DERMOKOSMETYKI NA ŁUSZCZYCĘ KUP TERAZ

Łuszczyca – jak leczyć?

Przy takiej chorobie, jak łuszczyca, leczenie jest zazwyczaj trudne i wymaga cierpliwości oraz systematyczności. Wczesna diagnoza pozwala na zastosowanie łagodniejszych metod leczenia i skuteczniejsze pozbycie się dolegliwości. Stosuje się wówczas maści, naświetlania oraz leki mniej szkodliwe niż w przypadku leczenia poważniejszego stadium choroby. Warto zatem zdecydować się na wizytę u lekarza, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy łuszczycy. Regularne leczenie, dobrana do potrzeb skóry pielęgnacja i odpowiedni tryb życia przyczynią się do polepszenia stanu zdrowia.


Bibliografia:

1. Reich A., Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Krasowska D., Lesiak A., Maj J., Narbutt J., Osmola-Mańkowska A., Owczarczyk-Saczonek A., Owczarek W., Placek W., Rudnicka L., Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, 2018
2. Reich A., Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Krasowska D., Lesiak A., Maj J., Narbutt J., Osmola-Mańkowska A., Owczarczyk-Saczonek A., Owczarek W., Placek W., Rudnicka L., Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część II: łuszczyca umiarkowana do ciężkiej, 2018
3. Nowicki R., Szczerkowska-Dobosz A., ABC łuszczycy. Łuszczyca w pytaniach i odpowiedziach, 2016
4. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
5. Reich K., Łuszczyca jako układowa choroba zapalna, 2012

Rate this post