Łuszczyca głowy – czym jest? Jak leczyć?

Łuszczyca głowy jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, z którą boryka się wiele ludzi. Jej objawy są na tyle uciążliwe, że nie da się ich zignorować. Walkę z łuszczycą warto rozpocząć od poznania jej przyczyn. Trzeba mieć także świadomość tego, że łuszczyca skóry głowy wymaga kompleksowego leczenia, a przy tym bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja domowa.

Łuszczyca głowy – przyczyny schorzenia

Łuszczyca głowy jak leczycJeżeli dotknęła nas łuszczyca głowy, przyczyny niekoniecznie muszą być nam znane. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy czynniki scharakteryzowane w poniższej tabeli przesądzą o wystąpieniu łuszczycy, czy też nie. Za rozwój tej choroby w dużej mierze odpowiadają bowiem uwarunkowania genetyczne i immunologiczne.

Przyczyny łuszczycy Przykłady
Długotrwałe stany zapalne,
  • przewlekłe zapalenie zatok,
  • nieleczona próchnica zębów,
Stres,
  • chroniczne napięcie emocjonalne,
  • nagłe, stresujące wydarzenie w życiu,
Przyjmowanie niektórych leków,
  • leki przeciwdepresyjne,
  • preparaty z grupy sulfonamidów,
Używki.
  • alkohol,
  • papierosy.
psorisel-zestaw

ZAMÓW PSORISEL
NA ŁUSZCZYCĘ GŁOWY KUP TERAZ

Dobrze byłoby wyeliminować czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się łuszczycy, jeżeli mamy na nie wpływ. Należy także pamiętać o tym, że wszystkie z wymienionych czynników mogą stanowić nie tylko przyczynę schorzenia, ale również zaostrzać jego przebieg.

Łuszczyca głowy – objawy, które warto znać

Jeżeli naszym problemem jest łuszczyca głowy, objawy z całą pewnością dają nam się we znaki. U niektórych osób mogą być one jednak bardziej nasilone, a u innych mniej. Co jest charakterystyczne dla tej choroby?

Łuszczyca głowy objawia się przede wszystkim:

  • obecnością suchych łusek na skórze głowy,
  • zmianami zlokalizowanymi na całym obszarze owłosionej skóry głowy lub na jej części,
  • czerwonymi, łuszczącymi się plamami,
  • swędzeniem, pieczeniem, a niekiedy krwawieniem zmian.

Objawy łuszczycy głowy mogą wywoływać spory dyskomfort. W razie ich wystąpienia należałoby więc bezzwłocznie udać się po poradę do lekarza dermatologa. Diagnozę powinien postawić specjalista, łuszczyca głowy może zostać bowiem pomylona z innymi schorzeniami

Łuszczyca głowy – leczenie specjalistyczne

Gdy naszym problemem faktycznie okaże się łuszczyca głowy, leczenie najprawdopodobniej będzie konieczne. Leczenie łuszczycy głowy opiera się przede wszystkim na stosowaniu sterydów oraz fototerapii. W poważnych przypadkach i jeśli leczenie miejscowe zawiodło, lekarz może zadecydować o terapii ogólnej lekami immunosupresyjnymi – metotreksatem czy cyklosporyną.

Karolina Formela - kosmetologPowodzenie leczenia łuszczycy zależy od wielu czynników. Ważne jest systematyczne stosowanie zaleconych przez lekarza preparatów. Im mniejszy stopień zaawansowania schorzenia, tym większe szanse na jego wyleczenie. Nie należy więc zwlekać z wizytą u dermatologamówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Łuszczyca głowy – domowe sposoby mogą pomóc

Każdemu, kto walczy z łuszczycą głowy, domowe sposoby mogą chociaż trochę pomóc. Przede wszystkim należy zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację. Warto wyposażyć się przynajmniej w szampon do skóry głowy dotkniętej problemem łuszczycy oraz kojący płyn i emulsję. Doskonale byłoby, gdyby w kosmetykach znalazły się składniki o działaniu keratolitycznym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Ważne, aby kosmetyk działał też nawilżająco.

Łuszczyca na głowie? Wypróbuj specjalistyczny zestaw Psorisel

psorisel-zestawPsorisel to zestaw trzech dermokosmetyków, które ułatwiają walkę z łuszczycą skóry głowy:

  • szampon – oczyszcza skórę z łuski i normalizuje keratynizację naskórka,
  • płyn – łagodzi stan zapalny, zwalcza uczucie świądu, nawilża i zmiękcza skórę, odżywia i wzmacnia cebulki włosowe,
  • emulsja – hamuje nadmierne złuszczanie naskórka, natłuszcza i nawilża, koi, przyśpiesza gojenie.

Wyjątkową cechą tych trzech kosmetyków jest ich bazowanie na naturalnych składnikach aktywnych.

W ich składach można znaleźć m.in.

  • odżywcze i przeciwzapalne ekstrakty z wierzby białej oraz nagietka,
  • złuszczający kwas salicylowy i mocznik,
  • hamujący nadmierne podziały komórek naskórka dziegieć brzozowy,
  • natłuszczające oleje: konopny, z czarnej porzeczki, rycynowy,
  • składniki kojące: pantenol, alantoinę i bisabolol.

opinia-ikonkaZaufałam naturalnym składom kosmetyków Psorisel i wygląda na to, że udało mi się wreszcie pozbyć łuszczycy głowy. Skóra wygląda w końcu normalnie, nie swędzi, jest dobrze nawilżonapisze pani Barbara z Kędzierzyna – Koźla

opinia-ikonkaZ łuszczycą skóry głowy walczyłam przez długi czas. Bardzo trudno jest znaleźć kosmetyki, które nie zaogniałyby problemu i które usuwałyby dobrze nagromadzoną łuskę. Odkąd zdecydowałam się na kurację zestawem Psorisel, moja skóra przestała być podrażniona. Stopniowo znikły też wszystkie zmiany skórne i już od paru miesięcy mam spokój. Jestem przeszczęśliwapisze pani Jolanta ze Szczecina

Inne domowe sposoby na łuszczycę głowy

Łuszczyca głowyOdpowiednia pielęgnacja jest niezbędna w walce z łuszczycą skóry głowy, ale warto wypróbować także inne domowe sposoby. Dobrym pomysłem będzie utrzymywanie zrównoważonej diety. Należy wyeliminować z jadłospisu produkty o wysokim stopniu przetworzenia. U niektórych osób produkty zawierające gluten i kazeinę mogą zaostrzać przebieg schorzenia, dlatego je również warto wykluczyć, jeśli jest to zasadne. Dietę można oprzeć na dużej ilości warzyw, owoców, orzechów. Można jeść ryby, ze względu na kwasy-omega 3, jednak z ilością mięsa zwierzęcego nie należy przesadzać. Mięso zwierząt zawiera nasycone kwasy tłuszczowe (zwłaszcza kwas arachidonowy), które potęgują stan zapalny, z tego względu lepiej jest ograniczyć jego spożycie.

Warto też wesprzeć się suplementacją. Niektóre składniki odżywcze jest niezwykle trudno pozyskać w wystarczającej ilości, nawet przy zbilansowanej diecie. Mowa o nienasyconych kwasach tłuszczowych omega-3 i witaminie D, które pełnią bardzo ważną rolę w zapobieganiu chorobom z autoagresji

W domowym leczeniu łuszczycy zastosowanie znajdują także niektóre zioła. Można rozważyć picie mieszanek ziołowych łagodzących choroby autoimmunologiczne (np. rdest japoński, glistnik jaskółcze ziele), czy ziół oczyszczających wątrobę (np. ostropest plamisty, mniszek lekarski). Z niektórych naparów ziołowych można też przygotować płukanki – przykładowo płukanka ze skrzypu i ślazu może łagodzić swędzenie.

Co na łuszczycę głowy?

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że łuszczyca na głowie to problem, który wymaga odpowiedniej terapii. Zawsze trzeba pamiętać, że domowe sposoby na łuszczycę głowy są jedynie uzupełnieniem leczenia. W pierwszej kolejności należy udać się więc do lekarza po poradę. Nie zwlekajmy z wizytą – jeśli dotknęła nas łuszczyca głowy, początki schorzenia znacznie łatwiej będzie nam wyleczyć. Terapię zawsze warto wspomóc pielęgnacją. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrany zestaw dermokosmetyków. Dobrze byłoby używać preparatów opartych na naturalnych składnikach – są najbezpieczniejsze dla skóry i działają skutecznie.

psorisel-zestaw

ZAMÓW PSORISEL
NA ŁUSZCZYCĘ GŁOWY KUP TERAZ

FAQ

1. Łuszczyca głowy – jak leczyć?

O tym, jak leczyć łuszczycę głowy, każdorazowo powinien zadecydować lekarz. Najczęściej konieczne okazuje się połączenie leczenia specjalistycznego z odpowiednią pielęgnacją. Dobrze dobrane kosmetyki mogą przyśpieszyć osiągnięcie pozytywnych rezultatów oraz przedłużyć okres remisji. Warto wybierać dermokosmetyki oparte na naturalnych składach, dedykowane schorzeniu, jakim jest łuszczyca głowy – na przykład zestaw Psorisel.

2. Czy na łuszczycę głowy warto stosować szampon z dziegciem?

Łuszczyca głowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego na pewno warto używać dobrego szamponu. Dziegcie od dawna są wykorzystywane w naturalnym leczeniu łuszczycy, ponieważ hamują nadmierny podział komórek naskórka, złuszczają martwy naskórek, działają przeciwzapalnie i odkażająco. Zdecydowanie warto więc, aby szampon na łuszczycę głowy zawierał ten cenny składnik.

3. Czy zaleczona łuszczyca głowy może nawrócić?

Niestety tak. Łuszczyca ma charakter nawrotowy, więc po wyciszeniu objawów po pewnym czasie mogą pojawić się nowe zmiany. Istnieją na szczęście pewne sposoby na profilaktykę, które mogą wydłużyć okres pomiędzy nawrotami łuszczycy. Sposoby te obejmują odpowiednią pielęgnację, czyli regularne natłuszczanie skóry, jak również dietę przeciwzapalną, suplementację, unikanie stresu. Można pokusić się również o stosowanie ziół.


Bibliografia

1. Reich K., Łuszczyca jako układowa choroba zapalna, 2012
2. Wolska H., Łuszczyca. Przyczyny, objawy, leczenie, 2009
3. Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, 2014
4. Christophers E., Psoriasis – epidemiology and clinical spectrum, 2001
5. Ricketts J.R., Rothe M.J., Grant-Kels J.M., Nutrition and psoriasis, 2010

5/5 - (5 votes)