Plamy na plecach – co mogą oznaczać?
Plamy na plecach czasami trudno zauważyć, ale to nie oznacza, że nie istnieją. Mogą wynikać z różnych przyczyn, a tym samym objawiać inne choroby. Najważniejszy jest zatem ich wygląd, a także pozostałe objawy- jeśli istnieją. W takim zestawieniu plamy na plecach mogą być ważnym czynnikiem diagnostycznym. Jeśli zmiany zaczynają nas niepokoić, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie. W tym artykule dowiesz się, czego objawem są plamy na plecach, co im towarzyszy oraz czym różnią się poszczególne plamy na plecach.
Plamy na plecach - charakterystyka
Plamy na plecach różnią się pod względem kształtu i barwy. Występują u osób w różnym wieku- kobiet i mężczyzn. Plamy na plecach to wykwity, które są na tym samym poziomie, co skóra, z wyraźnie zaznaczoną granicą. Mogą się jednak różnić kolorem.
Skóra reaguje w różny sposób, ale nigdy nie wiadomo, czy objaw jest groźny, czy minie samoistnie. Dlatego warto siebie obserwować i w razie problemów, szukać pomocy specjalisty – mówi Amanda Zielińska, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Ze względu na ich specyfikę, plamy na plecach zawsze warto konsultować z dermatologiem.
Typy plam | Charakterystyka |
Bielactwo, | plamy jaśniejsze niż skóra, |
Łupież pstry, | czerwone lub brunatne plamy, |
osutki polekowe, | spowodowane przez leki, |
znamię Beckera. | czynniki genetyczne. |
PITYVER
ZESTAW NA ŁUPIEŻ PSTRY WIĘCEJ
Sprawdź jakie istnieją domowe sposoby na łupież pstry
Plamy na plecach - symptom choroby
Plamy na plecach mogą być objawem chorób takich jak:
- bielactwo. Plamy powstają przez brak melaniny w skórze. Są wtedy wyraźnie jaśniejsze, pojawiają się głównie na rękach, plecach, ale też nogach czy paznokciach. Objawem towarzyszącym może być np. oczopląs,
- łupież pstry. Plamy mają barwę czerwoną lub bordową. Towarzyszy im świąd i pieczenie. Na skutek rozdrapywania mogą pojawiać się stany zapalne, które znacząco obniżają samopoczucie. Rany mogą też stać się przyczyną zakażeń. Dodatkowo plamy złuszczają się. W związku z tym należy jak najszybciej od wystąpienia objawów rozpocząć leczenie. Na początku jest ono bardzo skuteczne i szybko przynosi ulgę. Im więcej plam i poważniejszy stan choroby, tym kuracja może być trudniejsza, ale wciąż możliwa. Za powstawanie charakterystycznych zmian odpowiadają grzyby, których obecność hamuje syntezę melatoniny, przez co nie ulegają opalaniu,
- osutki polekowe. Zmiany spowodowane są zażywaniem niektórych leków, które powodują reakcje alergiczne skóry. Problem dotyczy około 2% społeczeństwa. Aby zniwelować plamy, należy odstawić leki. Plamy mogą występować na różnych obszarach ciała poza plecami. Poza nimi pojawiają się także: gorączka, świąd, osłabienie, problemy ze strony narządów wewnętrznych czy zmiany biochemiczne w organizmie. Plamy są najczęściej bardzo symetryczne i podobne do siebie- bez względu na lek, który je wywołał,
- znamię Beckera. Plamy, które są podstawowym symptomem tego zjawiska, kształtują się już w okresie płodowym. Choć występują głównie na plecach, mogą się także pojawić na szyi i ramionach. Mają kolor brunatny. Granice plamy są bardzo nieregularne, a charakterystyczny dla niej jest szorstki dotyk. Znamienne dla plamy jest występowanie na jej powierzchni włosków.
Specjaliści podkreślają, że występowanie plam na plecach może być spowodowane przez wiele czynników, ale w żadnym przypadku nie wolno ich lekceważyć.
Za każdym razem warto udać się na wizytę do lekarza, który oceni, czy jest się czym martwić. Jeśli diagnoza wykaże, że jest to łupież pstry, to należy jak najwcześniej wprowadzić leczenie.
PITYVER
POMOC W PRZYPADKU ŁUPIEŻU PSTREGO WIĘCEJ
FAQ
1. Czy plamy na plecach mogą ustąpić samoistnie?
Dzieje się tak zwykle, gdy są spowodowane przez reakcję alergiczną. Po zaprzestaniu działania alergenu, znikają. Gdy są objawem, np. łupież pstrego, należy niezwłocznie wdrożyć leczenie, stosując między innymi dermokosmetyki.
2. Czy plamy na plecach trzeba konsultować z lekarzem?
Zawsze warto porozmawiać ze specjalistą. Aby zniwelować plamy, warto również aplikować naturalne dermokosmetyki.
3. Czy plamy na plecach bolą?
To zależy od tego, jakiej choroby są objawem. W przypadku łupieżu pstrego dodatkowo swędzą i bolą, dlatego tak ważne, jest stosowanie dermokosmetyków.
Bibliografia
1. Kądziela-Wypyska G., Miturska G., Wawrzycki B., Chodorowska G., Profilaktyka i leczenie grzybic, 2004
2. Mayser P.A. and Preuss J., Pityriasis versicolor, 2012
w moim przypadku plamy na plecach okazaly sie wlasnie lupiezem pstrym. juz jestem po okiem lekarza.